ÚHOS potrestal firmy za domluvenou IT zakázku v Přerově

Pokutu ve výši 118 milionů korun rozdal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) firmám, které před lety zařizovaly velkou IT zakázku pro Přerov. Je mezi nimi i firma Tesco SW spojená s vlivným podnikatelem Josefem Tesaříkem či společnost 02, informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Tendr v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun vyhrálo sdružení dodavatelů v roce 2014, zakázka se týkala rozsáhlého projektu elektronizace veřejné správy.

Diskuze zablokovaná

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Podle ÚHOS se pětice firem domlouvala na spolupráci u této zakázky mezi lety 2010 a 2014. Přes 38 milionů korun zaplatí společnost 02, po 36 milionech ostravský Autocont a olomoucké Tesco SW, dalších sedm milionů úřad vyměřil přerovskému Emosu a 200.000 korun firmě Bach systems, uvedla MfD. Pokuty měly být přitom původně ještě vyšší. "Účastníci dotazovaného řízení však přistoupili na takzvané narovnání, tedy přiznali vinu, za což jim byly sníženy pokuty o 20 procent, a následně nepodávaly rozklad," cituje list mluvčího ÚOHS Martina Švandu.

Na projektu, který měl zjednodušit komunikaci mezi občany a úřadem, pracovala přerovská radnice několik let. Ze závěrů vyšettřování je patrné, že pokutované firmy se na zakázce mezi sebou domlouvaly již od roku 2010. Firmy nakonec do zakázky vstoupily společně; Autocont pak podle úředníků podal krycí, nevýherní nabídku, kterou začal připravovat v květnu 2013 za pomoci Tesco SW. "Cílem jednání bylo ovlivnit zadání veřejné zakázky a vytvořit společnou zakázku, na které se budou všichni podílet a která bude vítězná," cituje list ÚHOS.

Podle ČTK původní veřejnou zakázku muselo město zrušit kvůli nedostatkům v podaných nabídkách uchazečů. Zakázku nakonec vyhrálo sdružení dodavatelů společnost Tesco SW a Telefónica. "Byla to nejvýhodnější nabídka. Do výběrového řízení se přihlásila ještě druhá firma, která byla o něco dražší," řekl v únoru 2014 tehdejší primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

O zakázky se postupně začala zajímat také policie, na radnici v Přerově i ve firmě Tesco SW provedla domovní prohlídky v září 2014. Své poznatky poté detektivové předali v roce 2016 antimonopolnímu úřadu. Všechny potrestané firmy podle MfD sice na pokuty přistoupily, své jednání však za nezákonné nepovažují. Odůvodňují to komplikovanou zakázkou, které se bez spolupráce neobejdou. Přijaly již prý taková opatření, aby podobná situace již nemohla nastat, dodává list.

Témata: ÚOHS | EuroZprávy.cz
Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Všechny pošty se ode dneška vrací k běžné otvírací době

25.05.2020 08:21 Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením…

Všechny pobočky pošty se v pondělí vrátí k běžné otvírací době

21.05.2020 11:46 Všechny pobočky České pošty se od 25. května vrátí k běžné provozní době, která platila před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy