Územní členění Česka se částečně sjednotí? Zákon prošel Sněmovnou

Územní členění Česka se zřejmě částečně sjednotí. Některé obce už nebudou patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna. Výjimky bude moci podle předlohy, kterou nyní posoudí senátoři, stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Půjde o obce z Turnovska, které nyní patří do tří okresů, což v doprovodném usnesení podpořili i poslanci. Původní návrh vlády předpokládal, že působnost by tam změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

V současnosti jsou v platnosti dvě právní úpravy členění státu - první je zákon z roku 1960, který dělí Česko na sedm krajů a hlavní město. Kraje tvoří 76 okresů a Prahu deset obvodů. V roce 1997 byl ale přijat ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Podle něj má Česká republika 13 krajů a Prahu.

Později skončily okresní úřady, které od roku 2003 nahradily úřady obcí s rozšířenou působností. Vznikly správní obvody obcí s rozšířenou působností, ale území okresů nebyla zrušena. Do současnosti je podle vnitra využívají například justice, správy sociálního zabezpečení nebo krajské hygienické stanice.

Ministerstvo vnitra chce ponechat členění na kraje, okresy i obce s rozšířenou působností. Chce ale, aby správní území obce s rozšířenou působností nemohlo spadat do více okresů, ale vždy celé jen do jednoho. Vnitro doporučilo obcím, aby změnily okres a ponechaly si nynější obec s rozšířenou působností. Například ale čtveřice obcí ve Středočeském kraji si vybrala raději ponechání okresní příslušnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

10.12.2019 18:16 České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za…

Zeman jmenuje nového předsedu pražského Vrchního soudu

09.12.2019 20:33 Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze.…

Vláda schválila odpadové zákony. Vzápětí se staly terčem kritiky

09.12.2019 17:59 Vláda dnes schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a…

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama