V případě Dukovan platí stanovisko bezpečnostní skupiny, uvedla BIS

V případě plánované dostavby Jaderné elektrárny Dukovany platí stanovisko bezpečnostní skupiny, sdělil dnes ČTK mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. Předpokládáme, že skupina připraví i vyhodnotí bezpečnostní dotazníky, které vyplní zájemci o dostavbu elektrárny, dodal. Po dnešní debatě Sněmovny se bude dalšími kroky ohledně dostavby v pondělí zabývat Bezpečnostní rada státu (BRS) i vláda.

Sídlo BIS
doporučujeme

"Stále platí stanovisko bezpečnostní skupiny, ve které jsou zastoupeny všechny tři zpravodajské služby a další instituce. Předpokládáme, že to bude ona, která připraví, a také bude vyhodnocovat tzv. bezpečnostní dotazníky vypracované zájemci o dostavbu," sdělil ČTK mluvčí kontrarozvědky Šticha.

Server iROZHLAS.cz loni uvedl, že podle českých tajných služeb a ministerstev vnitra a zahraničí zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě podle serveru doporučovaly, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Sedmnáctistránkový dokument, který rozhlas získal, nezmiňuje konkrétní firmy či země jako rizikové, odkazuje ale na květnové usnesení vlády. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že na dotazníku pracují bezpečnostní složky, zmocněnec pro jadernou energetiku, ministerstvo průmyslu či ČEZ. "Poté, co bude odsouhlasen, odešle se všem potenciálním uchazečům. Máme na to řádově šest měsíců. Do 30. listopadu se očekává, že definitivně potenciální uchazeči projeví, či neprojeví zájem," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Advokát napadl u Nejvyššího správního soudu omezení setkávání

13.04.2021 21:51 Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření…

Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

12.04.2021 21:11 Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ),…

Termín další dodávky testů pro školy 3. května je podle Švagra šibeniční

12.04.2021 11:17 Aktualizováno Termín další dodávky 5,6 milionu testů na koronavirus pro školy, kterou chce mít ministerstvo…

Ombudsman Křeček upozornil na nejednotnost v omezování provozu úřadů

09.04.2021 11:23 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na nejednotnost v postupu úřadů ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama