Vědecká rada ÚSTR rezignuje, vadí jí volba nového ředitele

Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je poradním orgánem ředitele ústavu, ke konci dubna rezignuje. Všem jejím 14 členům vadí volba nového ředitele ústavu Ladislava Kudrny, který má do funkce nastoupit od května. Nesouhlasí s jeho koncepcí a pochybují, zda má základní předpoklady k profesionální práci historika.

ústr

Poukazují mimo jiné na jeho údajné plagiátorství. Vědecká rada to uvedla v dnešním prohlášení. Kudrnu pochybení odmítá. Novým ředitelem ho zvolila sedmičlenná rada ústavu, což je nejvyšší orgán ÚSTR. Její předseda Eduard Stehlík a Kudrna ČTK sdělili, že rezignace rady s příchodem nového vedení je normální.

Podle vědecké rady se dosavadní vedení ústavu snažilo vymanit z jednostranných politických klišé, vytvořit prostředí kritického historického přístupu a navázat na mezinárodní vědecké metody a debaty. "Považujeme volbu doc. Ladislava Kudrny za opuštění principů výše zmíněného kritického přístupu k interpretaci dějin, neboť jím předložená koncepce vrací do profilu ústavu ideologický a konfrontační pohled na dějiny," píše se v prohlášení.

Údajné plagiátorství označili členové rady za jednoznačné odborné pochybení. Stanovisko skupiny posuzovatelů i záznamy z jednání rady ústav zveřejnil tento týden na webu. Kudrna odmítá obvinění z toho, že úvodní kapitola jeho knihy Bojovali a umírali v Indočíně je plagiát. Historik ČTK řekl, že tato kompilační kapitola je v pořádku podle tehdejších i současných norem. Publikace sloužila i jako podklad pro Kudrnovu docenturu.

Vědecká rada považuje volbu Kudrny za problematickou a navrhuje její revizi. Radu ÚSTR vyzvali členové vědecké rady, aby rozhodnutí přehodnotila. "Obáváme se, že z kandidátova programu vyplynou personální a koncepční změny v ÚSTR, které zhorší a znevěrohodní kvalitu a výsledky práce ústavu," uvedla vědecká rada. "Za daných okolností nevidíme možnost nadále plnit funkci rady na základě vědeckých standardů," dodali členové ke své rezignaci.

Kudrna ČTK řekl, že jmenuje nový poradní orgán. "Každý ředitel si jmenuje novou vědeckou radu, to není nic nového," podotkl. Stehlík označil odchod vědecké rady v době změny vedení za slušnost, protože je svázaná s osobou konkrétního ředitele. "Já jsem přesně to samé před 12 lety udělal - když skončil ředitel ústavu Pavel Žáček," uvedl Stehlík.

K výtkám vědecké rady vůči Kudrnovi Stehlík sdělil, že zodpovědnost vědecké rady ve vztahu k ústavu je nulová. "Zodpovědnost nese velká rada a my při plné vážnosti jsme se rozhodli tak, jak jsme se rozhodli. Protože jsme přesvědčeni, že docent Ladislav Kudrna se žádného plagiátorství nedopustil a z těch, kteří se přihlásili do výběrového řízení byl nejlepším kandidátem," řekl Stehlík.

Rada ÚSTR vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele instituce počátkem loňského prosince. Odůvodnila to tím, že je po osmi letech vhodné otevřít instituci změnám na nejvyšších místech. Kudrnu zvolila v březnu v tajné volbě. Ve funkci má vystřídat Zdeňka Hazdru, který se výběrového řízení také zúčastnil. Kudrna je od roku 2008 pracovníkem ÚSTR. Profesně se zabývá tématy druhého a třetího odboje a undergroundem v totalitním Československu. Externě působí také na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ústav pro studium totalitních režimů vznikl v roce 2008. Zkoumá především období nacistické okupace mezi lety 1939 až 1945 a dobu komunistické nadvlády v letech 1948 až 1989. Kromě výzkumu se ÚSTR věnuje vydavatelské činnosti a popularizaci a vzdělávání na různých stupních škol.

Témata: ústr | EuroZprávy.cz

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

05.05.2022 16:38 Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už…

ČNB ve čtvrtek nejspíš zvýší sazby o 0,5 procentního bodu

01.05.2022 08:33 Bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního…

ČMKOS dál povede Josef Středula

29.04.2022 20:21 Aktualizováno Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) dál povede Josef Středula, který je v jejím…

Ztráta osobních údajů v důsledku kybernetických útoků může být porušením…

29.04.2022 18:42 Ztráta osobních údajů obyvatel či klientů v důsledku kybernetických útoků může být podle Úřadu pro…

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu padly tresty. Soud…

28.04.2022 11:33 Aktualizováno Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu…

Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny

28.04.2022 09:43 Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny. Příjem zásilek minulý týden přerušila kvůli…

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

27.04.2022 10:30 Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního…

Skoro 70 procent e-shopů kontrolovaných ČOI loni porušilo zákon

22.04.2022 11:28 Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Obchodníci i nadále neposkytují úplné…

Útoky hackerů na české weby pokračují, napadený je i web vlády

21.04.2022 09:11 Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační…

Na české weby zaútočili proruští hackeři. Vyřadili systémy veřejné správy,…

20.04.2022 12:04 Aktualizováno Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost …

Související:

Právě se děje

reklama