Vězeňská služba nemůže zůstat bez šéfa, řekla Benešová k výměně před volbami

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neuvažovala o tom, že by jmenování ředitele Vězeňské služby (VS) nechala na dobu po volbách. Bezpečnostní sbor nemohl zůstat bez šéfa, uvedla na dnešním briefingu k představení nového ředitele Simona Michailidise. Ten od pátku nahradil Petra Dohnala, který na vlastní žádost skončil ve služebním poměru a u sboru bude pokračovat jako civilní náměstek.

Marie Benešová

"Volby s tím nemají nic společného. Potřebovali jsme pevné vedení, takže jsem rozhodla tak, jak jsem rozhodla," sdělila Benešová na dotaz ČTK. Michailidis doposud působil jako Dohnalův náměstek pro vzdělávání a odborné zacházení, podle ministryně si nyní s Dohnalem "trochu prohodí role". "Byla to nejpříhodnější volba, není zde výběrové řízení, takže jsme mohli jmenovat rovnou," doplnila k výběru Michailidise s tím, že je to zkušený a odborně zdatný pracovník.

Dohnalovi by končil mandát až v listopadu příštího roku."Nedivím se, že to vzdal trošku dřív, než mohl. Byl nepochybně taky unaven lockdownem," podotkla ministryně. Připomněla, že za Dohnalova vedení se v době pandemie covidu-19 podařilo udržet zaměstnanost odsouzených a zamezit tomu, aby nákaza ve větší míře pronikla do věznic.

Dohnal bude mít jako civilní náměstek v gesci zdravotnictví a správní činnosti. "Nevyužít potenciál odcházejícího generálního ředitele by byla pro Vězeňskou službu obrovská chyba," řekl Michailidis na otázku, jaký bude mít nově vytvořený post pro bezpečnostní sbor význam.

„Nové místo náměstka je utvořeno jistým přeuspořádáním kompetencí stávajících náměstků generálního ředitele Vězeňské služby. Pan generál Dohnal bude mít na starosti oblast zdravotnictví a správních činností čili víceméně civilních záležitostí v rámci Vězeňské služby, která je na rozdíl od jiných bezpečnostních sborů velmi výrazně obsazena civilními pracovními místy," konstatoval Michailidis.

"Ve Vězeňské službě se tímto krokem mnoho nezmění. Nejsem přítelem revolucí, ale efektivních a postupných evolucí. Jsem si jist, že máme na co navázat, minimálně za posledních pět let udělala Vězeňská služba obrovský kus cesty směrem k humanizaci vězeňství i směrem k vytváření lepších pracovních podmínek pro naše zaměstnance," dodal Michailidis ke svému jmenování.

Brigádní generál Michailidis působí u VS 28 let, z toho posledních pět let jako náměstek na generálním ředitelství. Vystudoval Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy a u VS začínal jako strážný v opavské vazební věznici. Později byl dozorcem ve Stráži pod Ralskem, kde se v roce 2010 stal ředitelem. Dlouhodobě se zabývá zaměstnáváním odsouzených, programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězňů v rámci středního odborného učiliště nebo spoluprací s neziskovým sektorem.

V ředitelské funkci bude Michailidis v nejbližší době řešit dostavbu detenčního ústavu v areálu pankrácké věznice, s jehož otevřením VS počítá na začátku příštího roku. V prvním pololetí roku 2022 plánuje sbor také rozšíření kapacit ve věznici Světlá nad Sázavou.

Česká pošta kupuje alternativního poštovního operátora PNS

15.10.2021 15:45 Aktualizováno Česká pošta kupuje část největšího distributora tisku a zároveň největšího alternativního…

Zaměstnanci pošty podali během stávky 4367 stížností

07.10.2021 15:44 Zaměstnanci České pošty během třídenní stávky minulý týden zaslali odborovým organizacím 4367…

Hasiči chtějí v příštích pěti letech přijmout 1500 nových lidí

07.10.2021 12:53 Hasičský záchranný sbor (HZS) chce přijmout 1500 nových lidí, v plánu to má v příštích pěti letech.…

Na platy zaměstnanců státu má jít příští rok o 13,3 miliardy korun více

03.10.2021 08:33 Stát plánuje v příštím roce vydat na platy zaměstnanců státu o 13,3 miliardy korun víc než letos.…

Stát vybral letos ke konci září na daních o 15 miliard více než před rokem

03.10.2021 08:03 Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos ke konci září stouply…

V září stoupl schodek rozpočtu i státní dluh

01.10.2021 15:45 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun ze srpnových 298,1 miliardy…

9 tisíc zaměstnanců pošty kvůli stávce pracuje pomaleji. Podle vedení není…

29.09.2021 14:08 Aktualizováno Do třídenní stávky na České poště za zlepšení pracovních podmínek vyhlášené dvěma menšími…

Tisíce zaměstnanců České pošty začaly stávkovat. Budou pracovat pomaleji

29.09.2021 08:35 Část poštovních odborů vyhlásila na dnešek a další dva dny stávku za zlepšení pracovních podmínek.…

ÚOHS potrestal vnitro pokutou 800 tisíc korun. Resort koupil zbraně bez…

24.09.2021 11:21 Aktualizováno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800.000 korun za…

Drobné zásilky z e-shopů mimo EU podraží zřejmě od října

23.09.2021 13:44 Za doručované balíčky ze zemí mimo EU s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit…

Související:

Právě se děje

reklama