Vnitro umožnilo neoprávněné přístupy do registru obyvatel, pokutě se vyhnulo změnou zákona

Ministerstvo vnitra podle zjištění Úřadu pro ochranu osobních údajů umožnilo v zhruba 95.500 případech neoprávněný přístup do registru obyvatel. Původně uložené pokutě 1,1 milionu korun se nakonec ministerstvo vyhnulo kvůli změně zákona, uvedl úřad na svém webu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Ministerstvo vnitra jako správce osobních údajů nepřijalo dostatečná opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům v registru obyvatel," konstatoval úřad.

Vnitro podle kontroly ze srpna 2017 až února 2018 umožnilo celkem 7064 neoprávněných přístupů do registru obyvatel v souvislosti s agendou týkající se udělování autorizace podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Dále ministerstvo umožnilo celkem 88.491 přístupů k údajům v registru obyvatel ve větším rozsahu, než stanoví zákon o základních registrech. V rámci systémového nastavení registru obyvatel umožnilo v exekučním řízení exekutorům přístup k osobním údajům bez možnosti rozlišení oprávněnosti požadavku, uvedl úřad.

Největší balík zpřístupněný osobních údajů se týkal osob ve vedení firem, o nichž systém poskytoval samosprávám poskytoval informace nad rámec zákona, uvedl server iRozhlas. Exekutoři pak v rámci prověřování dlužníků měli vždy přístup i k informacím o rodinných příslušnících, na což mají nárok jen v určitých případech, dodal.

Ministerstvo k tomu uvedlo, že nastavení systému neumožňovalo užší výběr požadovaných osobních údajů. "Po zjištění podezření z neoprávněného přístupu k údajům ministerstvo vnitra vyzvalo k okamžitému zamezení přístupů," napsala serveru mluvčí ministerstva Hana Malá.

ÚOOÚ původně ministerstvu za jeho pochybení uložil pokutu 1,1 milionu korun. Vnitro se ale proti tomu odvolalo. Předsedkyně úřadu Ivana Janů se jako odvolací orgán počátkem letošního června ztotožnil se závěrem, že ministerstvo je jako správce zodpovědné za neoprávněné poskytnutí osobních údajů. S ohledem na unijní nová pravidla ochrany soukromí a navazující zákon o zpracování osobních údajů, který neumožňuje ukládat správní pokuty orgánům veřejné moci, od finanční sankce upustila.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr dotací? Databáze by měla fungovat od roku 2020, řekla Dostálová

08.09.2019 15:22 Od příštího roku by měl začít fungovat registr, ve kterém budou dohledatelné veškeré informace k…

Nový systém MPSV se nejspíš prodraží. Nejde o žádné drobné

05.09.2019 17:22 Nové informační systémy ministerstva práce budou zřejmě o půl miliardy až miliardu dražší, než se…

Občanka bez rodného čísla? Až za tři roky

05.09.2019 17:15 Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona…

Brusel potvrdil, že obdržel odpověď na audit k Babišovi

02.09.2019 17:32 Evropská komise potvrdila, že obdržela odpověď Prahy na předběžný návrh jedné z auditních zpráv k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama