Sporné zajišťovací příkazy. Poškození chtějí po státu stovky milionů

Finanční správa řeší další problémy, a to kvůli zajišťovacím příkazům, prostřednictvím nichž obsadila majetek několika firmám, které podezřívala z neplacení daně. Celková částka, kterou postižené podniky požadují, činí skoro 900 milionu korun, včetně náhrad škody, ušlého zisku a jiné újmy.

K zajišťovacím příkazům, o nichž se vedou dlouhodobé spory, se berní úřady uchylují v mimořádných případech, přičemž v minulé době po nich sahaly čím dál více. Některé případy skončily u soudů, kde se soudci častokrát postavili proti finančním úřadům.

„Od roku 2014 do 29. června 2020 bylo uplatněno 21 nároků a požadována je částka 868 milionů korun,” informovala Finanční správa v materiálu o zajišťovacím příkazech, který si v předcházejícím týdnu připravila jako podklad pro jednání členů rozpočtového výboru.

Z přiznaných nároků úhrady škody nebylo nic vyplaceno, vyjma útoků ze zadržené částky, které státní pokladna vyplatila. Díky nim si firmy přišly na 127 milionů korun.

"Doposud nebyla Česká republika pravomocně (ani nepravomocně) odsouzena k peněžitému plnění,” objasnila finanční správa ve své zprávě důvod, proč stát na náhradách škody nic nevyplatil.

Podniky se při požadování náhrady škody z důvodu neoprávněných zajišťovacích příkazů opírají o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. 

"Jedná se o vyčíslení újmy, která měla, dle tvrzení žadatelů, vzniknout tím, že na základě vydaných zajišťovacích příkazů nemohli disponovat jistou částí svého majetku či pocítili jinou újmu,” řekl pro stanici CNN Prima NEWS Lukáš Hertus z Generálního finančního ředitelství. Podotkl také, že 868 milionů korun neodpovídá zabavené částce.

Před lety se s příkazy nešetřilo

K zajišťovacím příkazům mohou finanční úřady přistoupit od roku 2010, kdy byly zavedeny. V letech 2014-18 byl zaznamenán jejich výrazný nárůst, a to pod vedením Martina Janečka, který měl tou dobou na starosti Finanční správu, zatímco státní kase tehdy šéfoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

V roce 2019 došlo naopak k poklesu počtu vydaných zajišťovacích příkazů, přičemž podle vyjádření berních úřadů se jednalo o reakci na platné rozsudky v některých případech.

"S nástupem generální ředitelky Tatjany Richterové v prosinci 2018 se změnila praxe a Finanční správa prošla změnou v postoji k vydávání zajišťovacích příkazů se zohledněním všech relevantních rozsudků Nejvyššího správního soudu,“ nechala se dříve slyšet Finanční správa.

Kdo rozhoduje o žádostech o náhradu škody?

Zmiňovaných 21 nároků náhrady škody se momentálně nachází v odlišných stádiích projednání. Podle zprávy Finanční správy jsou čtyři z nich před posouzením resortu financí. V jednom případě nebylo žádosti vyhověno a momentálně se čeká na případné podání žaloby.

Osm případů mají nyní na starosti prvoinstanční soudy, u dalších byly žaloby staženy a ve čtyřech případech jim nevyhověly soudy. Následná odvolací řízení ve dvou případech potvrdily rozsudky soudů nižší instance a v jednom případě došlo i k odmítnutí odvolání.

Související

Více souvisejících

finanční správa podnikatelé firmy veřejná správa Daně Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy