Žalobci spustili nový web, pro uživatele má být přehlednější

Soustava státního zastupitelství má nový webový portál Verejnazaloba.cz, pro uživatele má být především přehlednější. Novinkou na něm je databáze dovolání podávaných nejvyšším žalobcem s vyhledáváním. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a tvůrci dnes web představili novinářům. Celkové náklady na vytvoření webu včetně čtyřletého servisu jsou bezmála 800.000 korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nové stránky nahrazují dosavadní web nejvyššího státního zastupitelství Nsz.cz a část portálu Justice.cz. Portál má usnadnit navigaci na všech 97 státní zastupitelství napříč republikou. Nabídne mimo jiné aktualizované tiskové zprávy z celé soustavy zastupitelství a umožní vyhledávání v seznamu státních zástupců.

"Změnou je především sjednocení. Všechna státní zastupitelství přecházejí pod jeden web tak, abychom jednotně prezentovali činnost státního zastupitelství. Úvodní stránka je rozcestníkem, jsou na ní například základní data z činnosti státního zastupitelství, která budeme aktualizovat. Uživatel na ní najde i aktuality nebo nabídky pracovních míst. Web uživatele intuitivně navede tam, kam potřebuje," uvedl námětek nejvyššího žalobce Jiří Pavlík.

Novinkou na webu je například databáze dovolání podávaných nejvyšším státním zástupcem s vyhledáváním anonymizovaných dokumentů podle spisových značek či klíčových slov. Zájemci se na webu také dozví, jak státní zastupitelství funguje, jaké jsou kompetence jednotlivých stupňů nebo jakými zákony se veřejná žaloba řídí. Uživatelé webu se také mohou dozvědět více o jednotlivých fázích trestního řízení nebo to, jak mají postupovat při oznámení o podezření z trestného činu.

Spolu s novým webem se změnilo i logo a design používaný napříč soustavou. Na této změně nejvyšší státní zastupitelství spolupracovalo s Fakultou výtvarných umění VUT v Brně. Na návrhu loga a změny designu studenti pracovali při seminární práci, o čtyřech návrzích následně hlasovali žalobci.

"Ideální je, když se daří výuku studentů a studentek aplikovat v každodenní praxi, což se stalo i nyní," uvedl děkan fakulty Filip Cenek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitální občanku spustí první banky během příštích týdnů

07.01.2021 13:38 Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů…

Roman Fiala dnes končí ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. Kdo ho…

31.12.2020 09:01 V pozici místopředsedy Nejvyššího soudu dnes po deseti letech končí Roman Fiala. Jeho mandát…

Stopy pro běžkaře v ohrožení. Obcím na Šumavě vyvstalo několik problémů…

25.12.2020 14:27 Zástupci některých šumavských obcí se obávají, že nebudou mít dostatek peněz na úpravu stop pro…

Novinářská organizace vyzvala Radu ČT, ať se nevměšuje

22.12.2020 22:01 Novinářská organizace Mezinárodní tiskový institut vyzvala předsedu Rady České televize Pavla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama