Zpracování údajů pro chytrou karanténu záleží na bankách, konstatuje úřad

Je výhradně na každé bance, jak vymezí a navrhne zpracování údajů o chování určené osoby za stanovené období. Vyplývá to ze stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) k poskytování údajů pro takzvanou chytrou karanténu. Má pomoci v boji proti šíření koronaviru. K vyhledání a izolaci lidí nakažených koronavirem mají sloužit hygienikům údaje z mobilního telefonu a platební karty.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zpracování prováděné bankou ke splnění ukládaného úkolu musí podle úřadu zahrnovat pouze nezbytné operace, které je nutno dělat přiměřeně v rámci úzce vymezeného účelu a za dodržení všech stanovených podmínek. Banka musí dodržet zásady zpracování údajů. Pro dodržení zákonnosti zpracování je klíčové striktní dodržení velmi úzce stanoveného účelu, výlučně pro zjištění možného ohniska nákazy, a také dodržení velmi krátké doby pro uchovávání údajů.

Vzhledem k tomu, že mimořádné opatření stanoví uchovávat osobní údaje pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě neanonymizovaných údajů nikdy delší než šest hodin, musí být také zpracování takových údajů každou bankou prováděno pouze po přiměřený časový úsek v nařízeném rozmezí šesti hodin.

Banka musí provádět zpracování transparentně a být připravena poskytnout každému jednotlivci, jehož osobní údaje zpracovává, informaci o zpracování a přístup ke zpracovávaným údajům, upozornil úřad.

Mluvčí úřadu Tomáš Paták ČTK řekl, že ÚOOÚ dosud neobdržel informace o zpracování pro účely mimořádného opatření od ministerstva zdravotnictví ani od dalších příslušných státních orgánů.

Ministerstvo zdravotnictví chce chytrou karanténu spustit po Velikonocích. V ČR má nahradit plošná restriktivní opatření komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku. Jejím základem je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal. Testování projektu začalo v pondělí na jižní Moravě.

Témata: banky | úooú | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odškodné za CS fondy chce společnost vymáhat ve Štrasburku

03.06.2020 18:41 Investiční společnost Akro, která zastupuje někdejší podílníky vytunelovaných CS Fondů, podala…

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Všechny pošty se ode dneška vrací k běžné otvírací době

25.05.2020 08:21 Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy