Vláda definitivně rozhodne, kdo dostane třetí dávku očkování proti covidu

Vláda na svém pondělním jednání rozhodne o tom, kdo by měl dostat třetí posilující dávku očkování proti covidu-19. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Předpokládá se, že přijme stanovisko odborných společností.

Vláda ČR

Ty v minulých dnech doporučily, aby třetí dávku dostali například lidé po transplantacích orgánů, senioři nad 65 let, lidé v domovech pro seniory, pacienti s chronickými onemocněními a také zdravotníci a pracovníci v sociálních službách.

Mluvčí Köppl ČTK řekl, že o třetí dávce bude nejprve v pondělí ráno jednat rada vlády pro zdravotní rizika, odpoledne pak vláda.

Předseda České vakcinologické společnosti tento týden na twitteru zveřejnil doporučení k přeočkování, na kterém se shodli zástupci čtyř odborných společností. "Doporučení k přeočkování a aplikaci dodatečných (třetích) dávek vakcíny proti onemocnění covid-19 jsme předali na ministerstvo zdravotnictví, kde ho již kladně projednala také klinická skupina," uvedl Chlíbek. Klinická skupina je poradním orgánem ministerstva.

"Pro plošné podání dodatečných dávek po ukončení základního schématu není zatím stále dostatek dat," uvedli ve stanovisku odborníci. Doporučují podat třetí dávku jednak lidem, kteří mají sníženou imunitu a základní dávka očkování by pro ně nemusela být dostatečně účinná, a pak těm, u kterých hrozí po čase vyprchání imunity. V prvním případě jde o pacienty, kteří se léčí se zhoubným nádorem, lidi po transplantacích orgánů a kmenových buněk, bez sleziny, ale také například o ty, kteří mají pokročilou či neléčenou infekci virem HIV. Do této skupiny jsou zařazeni i pacienti, kteří se léčí vysokými dávkami kortikosteroidů, mají některé druhy biologické léčby či podstupují terapii potlačující imunitu.

V tomto případě doporučují odborníci podat třetí dávku u nově zahájeného očkování zhruba čtyři až osm týdnů po druhé dávce dvoudávkových vakcín. Maximální interval pro podání nebyl stanoven. Použita by měla být stejná vakcína. Pokud není k dispozici, je možné využít jakoukoli v Evropě registrovanou mRNA očkovací látku, což jsou vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Použít se mohou i na přeočkování lidí, kteří dostali AstraZeneku.

Oslabení imunity v čase hrozí seniorům nad 65 let, dále lidem umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Odborníci do této kategorie řadí i chronicky nemocné, kterým hrozí těžký průběh covidu-19, a také zdravotníky a pracovníky sociálních služeb. "U zdravotníků a pracovníků v zařízeních sociálních služeb doporučujeme přeočkování zejména těm osobám, které v minulosti onemocnění covid-19 nikdy neprodělaly," napsali odborníci.

Tito lidé by měli posilující dávku očkování dostat za osm až 12 měsíců po poslední dávce. Pokud to nestihnou, je možné ji podat i kdykoliv později. Odborníci opět doporučují takzvané mRNA vakcíny. Očkování třetí dávkou bude s největší pravděpodobností dobrovolné, stejně jako dosavadní vakcinace proti covidu.

Přestože o podání třetích dávek nebylo v ČR oficiálně rozhodnuto, podle Radiožurnálu už ji několik osob dostalo.

Třetí dávku už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA.

V Česku přibylo 672 případů nákazy, nejvíc od 24. května

28.09.2021 10:28 Aktualizováno V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Koronavirus v Česku: Nechráněných seniorů je stále přes 400 tisíc

28.09.2021 08:55 V Česku žije přes 416.000 seniorů, kteří stále nejsou chránění proti covidu-19 očkováním nebo…

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o vízech pro cizince

27.09.2021 18:11 Všichni cizinci budou znovu moci žádat o víza či povolení k dlouhodobému pobytu v ČR. V době…

Vláda uvolnila opatření pro dětské zájmové kroužky

27.09.2021 17:58 Aktualizováno Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat…

Covid v Česku zrychluje. Přibylo víc případů než před týdnem

27.09.2021 08:52 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Související:

Právě se děje

reklama