Vznikla nová databáze, má za cíl shromáždit údaje o všech českých politicích

Protikorupční organizace Transparency International, Hlídač státu a komunita IT expertů z Česko.Digital dnes představily online databázi s informacemi o českých politicích. Web našipolitici.cz chce poskytovat faktický přehled údajů voličům a novinářům. Jeho zakladatelé plánují postupně vytvořit profily nejen celostátních, ale před podzimními krajskými volbami i regionálních a následně také komunálních politiků.

Tým Transparency International
doporučujeme

V současné podobě web obsahuje 300 ručně ověřených profilů aktuálních poslanců, senátorů a členů vlády, a další 3000 profilů, které jeho zakladatelé postupně ověřují. O jednotlivých politicích se návštěvník webu dozví, jaké politické funkce zastávali a zastávají, v jakých firmách působili, koho sponzorují, co uvedli v majetkových přiznáních i co se o nich píše v médiích. U všech informací lze dohledat jejich zdroj.

"Chtěli jsme vytvořit místo, kde se budou moci občané, novináři i sami politici dozvědět fakta o našich volených zástupcích, o jejich politických rolích, majetkových vazbách, rizicích a výhodách nebo mediálním pokrytí," vysvětlil vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl.

U všech politiků vycházejí autoři databáze ze stejných veřejně dostupných zdrojů, například z obchodního rejstříku, centrálního registru oznámení nebo z výroků zachycených v projektu Demagog. Cílem webu je shromáždit tyto údaje na jediném místě a podat je srozumitelnou formou. Pokud návštěvník webu narazí na nepřesný nebo chybějící údaj, může upozornit administrátory, kteří jeho informaci ověří.

Projekt vznikal rok. Navázal na web Naši politici, který stejnojmenné občanské sdružení provozovalo do roku 2018. Následně všechna data předalo Transparency International, jež se databázi rozhodla za pomoci Česko.Digital kompletně přepracovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Vláda podpořila senátní návrh na ústavní právo bránit se zbraní

13.07.2020 19:37 Vláda dnes podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod…

ČR usnadní cestování turistům z mimoevropských bezpečných zemí

13.07.2020 16:51 Lidé ze všech zemí, které Česko zařadilo na seznam bezpečných států z hlediska rizika nákazy…

Průzkum: U voličů vede ANO, získalo by dvakrát víc hlasů než ODS

13.07.2020 16:00 U voličů stále jednoznačně vede hnutí ANO, kterému by ve sněmovních volbách dalo hlas dvakrát více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy