Vznikla nová databáze, má za cíl shromáždit údaje o všech českých politicích

Protikorupční organizace Transparency International, Hlídač státu a komunita IT expertů z Česko.Digital dnes představily online databázi s informacemi o českých politicích. Web našipolitici.cz chce poskytovat faktický přehled údajů voličům a novinářům. Jeho zakladatelé plánují postupně vytvořit profily nejen celostátních, ale před podzimními krajskými volbami i regionálních a následně také komunálních politiků.

Tým Transparency International
doporučujeme

V současné podobě web obsahuje 300 ručně ověřených profilů aktuálních poslanců, senátorů a členů vlády, a další 3000 profilů, které jeho zakladatelé postupně ověřují. O jednotlivých politicích se návštěvník webu dozví, jaké politické funkce zastávali a zastávají, v jakých firmách působili, koho sponzorují, co uvedli v majetkových přiznáních i co se o nich píše v médiích. U všech informací lze dohledat jejich zdroj.

"Chtěli jsme vytvořit místo, kde se budou moci občané, novináři i sami politici dozvědět fakta o našich volených zástupcích, o jejich politických rolích, majetkových vazbách, rizicích a výhodách nebo mediálním pokrytí," vysvětlil vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl.

U všech politiků vycházejí autoři databáze ze stejných veřejně dostupných zdrojů, například z obchodního rejstříku, centrálního registru oznámení nebo z výroků zachycených v projektu Demagog. Cílem webu je shromáždit tyto údaje na jediném místě a podat je srozumitelnou formou. Pokud návštěvník webu narazí na nepřesný nebo chybějící údaj, může upozornit administrátory, kteří jeho informaci ověří.

Projekt vznikal rok. Navázal na web Naši politici, který stejnojmenné občanské sdružení provozovalo do roku 2018. Následně všechna data předalo Transparency International, jež se databázi rozhodla za pomoci Česko.Digital kompletně přepracovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 18:38 Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Vláda opozici do čtvrtka předloží seznam opatření a jejich důvody

24.02.2021 18:33 Vláda na dnešním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k…

Hamáček hájí nouzový stav. Je prý nutný k omezení pohybu osob

24.02.2021 16:30 Vláda potřebuje nouzový stav kvůli omezení pohybu osob, řekl dnes České televizi (ČT) vicepremiér…

Senát bude pandemický zákon projednávat ve zkráceném jednání

24.02.2021 15:28 Aktualizováno Senát odmítl vyřadit z nynější schůze pandemický zákon, který má umožnit vydávat opatření mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama