Hádka u Jílkové kvůli rakovině: Ohrozí limity pojišťoven léčbu onkologicky nemocných?

Praha – Každý třetí Čech v průběhu života onemocní rakovinou. Velká část pacientů se nakonec vyléčí, počet nemocných ale rok od roku stoupá. Celá léčebný proces je finančně náročný, pacientská sdružení se proto obávají, že nedostatek peněz od pojišťoven může ohrozit některé nemocné. Tak to není, desetina celého našeho rozpočtu jde na léčbu rakoviny, tvrdí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Velkým problémem jsou podle předsedkyně odborů organizace zdravotní a sociální péče Dagmar Žitníkové velké prodlevy mezi prvotním podezřením, že člověk onemocněl rakovinou, a následnou léčbou. S tím ale nesouhlasí náměstek ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči.

„Akutní péče je u nás dobrá a rychlá, máme specializované kliniky. S léčbou se obvykle začíná v řádu dní," říká náměstek Vymazal, který je sám radiolog. Zdravotní sestra z občanského sdružení Lymfom Help nevidí chybu na straně lékařů, za průtahy prý často může jiná věc. „Na vině je dlouhý administrativní proces schvalování léčby ze stran pojišťoven," myslí si Ludmila Šimáčková.

S tím měl zkušenost jeden z diváků. „Diagnostikovali mi rakovinu ve čtvrtém stádiu. Lékař mi řekl, že je to neléčitelné. Měsíc jsem čekal na diagnózu a na to, až mi doktor řekne, jestli to vůbec budeme léčit," popisoval svou zkušenost divák, podle kterého za vším mohly být peníze. „Myslím, že lékař potřeboval schválení léčby od pojišťovny. Ten měsíc čekání mě neuvěřitelně psychicky srazil do kolen," dodává divák.

Ředitel VZP takové nařčení popírá, deset procent rozpočtu jeho pojišťovny prý každý rok vynakládá na léčbu onkologicky nemocných. „Všechna vyšetření jsou automaticky proplácena pojišťovnami, tam průtahy z naší strany neexistují. Jediné, co se řeší, je biologická léčba a nové a speciální léky," říká Kabátek s tím, že se to týká jen jednotlivých případů.

Podle Šimáčkové z občanského sdružení Lymfom Help jsou ale lékaři v nemocnicích tlačeni vnitřními limity nemocnice. „Co se pak stane, když na konci roku přijde pacient s tím, že potřebuje biologickou léčbu, ale zdravotnické zařízení už by muselo překročit dané limity?" obává se o kvalitu léčby zdravotní sestra, podle které taková omezení mohou poškodit pacienty.

Nemocnice mají podle zástupce pojišťovny nastavené finanční limity na biologickou léčbu, standardně se ale tyto limity podle potřeby navyšují. „Neznám případ, kdy by navýšeny nebyly. Zástupce nemocnice se sejde se zástupcem pojišťovny a vše domluví, to je běžná procedura," vysvětluje ředitel VZP.

Diskutující i diváci se shodnou na jedné věci – kvalita léčby rakovinných onemocnění v České republice je na vysoké úrovni. Přesto ale pacientům něco chybí. „Léčí tělo, ale stav duše nikdo neřeší. Nemocní často potřebují hlavně psychologickou pomoc," domnívá se léčitel Zdeněk Jonáš.

Důležitou částí je podle odborníků především prevence. Jen šest až deset procent nádorů je dědičných, za zbytek může především špatný životní styl, nekvalitní jídlo, nedostatek pohybu a stres.

Čísla mohou mást. Situace není lepší než loni, počty nakažených jsou vyšší

01.08.2021 12:08 Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19…

Babiš doufá, že dvoudenní volno po očkování dostanou i další zaměstnanci

01.08.2021 11:50 Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své…

V Česku přibylo v sobotu 117 nově nakažených

01.08.2021 10:02 Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo,…

CDC ruší PCR testy, šíří se českým internetem. Dezinformaci sdílí lékař i…

31.07.2021 22:01 Aktualizováno Českým internetem se šíří nová dezinformace. Ta tvrdí, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci…

Vyšetřování ČOV zjistilo, že během letu do Tokia došlo k porušování…

31.07.2021 20:04 Vyšetřování průběhu charterového letu na olympijské hry, po němž měli někteří členové výpravy…

Návštěvníci pražské zoo se mohou nechat v areálu naočkovat proti covidu

31.07.2021 18:45 Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez…

Změna v nošení respirátorů a testování dětí. Jaká platí nová opatření?

31.07.2021 13:07 Ode dneška nemusí nosit respirátor lidé, kteří jej nemohou mít ze zdravotních důvodů. Musí ale pro…

Česko eviduje za pátek 140 nových případů koronaviru

31.07.2021 10:23 V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než…

Loni se v Česku objevily čtyři případy onemocnění spalničkami

31.07.2021 09:35 Loni zaznamenali zdravotníci v Česku jen čtyři případy onemocnění spalničkami, letos v prvním…

Povinné respirátory zůstávají. Ministerstvo opravilo opatření a přidalo…

30.07.2021 22:04 Aktualizováno Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale…

Související:

Právě se děje