Hádka u Jílkové kvůli rakovině: Ohrozí limity pojišťoven léčbu onkologicky nemocných?

Praha – Každý třetí Čech v průběhu života onemocní rakovinou. Velká část pacientů se nakonec vyléčí, počet nemocných ale rok od roku stoupá. Celá léčebný proces je finančně náročný, pacientská sdružení se proto obávají, že nedostatek peněz od pojišťoven může ohrozit některé nemocné. Tak to není, desetina celého našeho rozpočtu jde na léčbu rakoviny, tvrdí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Velkým problémem jsou podle předsedkyně odborů organizace zdravotní a sociální péče Dagmar Žitníkové velké prodlevy mezi prvotním podezřením, že člověk onemocněl rakovinou, a následnou léčbou. S tím ale nesouhlasí náměstek ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči.

„Akutní péče je u nás dobrá a rychlá, máme specializované kliniky. S léčbou se obvykle začíná v řádu dní," říká náměstek Vymazal, který je sám radiolog. Zdravotní sestra z občanského sdružení Lymfom Help nevidí chybu na straně lékařů, za průtahy prý často může jiná věc. „Na vině je dlouhý administrativní proces schvalování léčby ze stran pojišťoven," myslí si Ludmila Šimáčková.

S tím měl zkušenost jeden z diváků. „Diagnostikovali mi rakovinu ve čtvrtém stádiu. Lékař mi řekl, že je to neléčitelné. Měsíc jsem čekal na diagnózu a na to, až mi doktor řekne, jestli to vůbec budeme léčit," popisoval svou zkušenost divák, podle kterého za vším mohly být peníze. „Myslím, že lékař potřeboval schválení léčby od pojišťovny. Ten měsíc čekání mě neuvěřitelně psychicky srazil do kolen," dodává divák.

Ředitel VZP takové nařčení popírá, deset procent rozpočtu jeho pojišťovny prý každý rok vynakládá na léčbu onkologicky nemocných. „Všechna vyšetření jsou automaticky proplácena pojišťovnami, tam průtahy z naší strany neexistují. Jediné, co se řeší, je biologická léčba a nové a speciální léky," říká Kabátek s tím, že se to týká jen jednotlivých případů.

Podle Šimáčkové z občanského sdružení Lymfom Help jsou ale lékaři v nemocnicích tlačeni vnitřními limity nemocnice. „Co se pak stane, když na konci roku přijde pacient s tím, že potřebuje biologickou léčbu, ale zdravotnické zařízení už by muselo překročit dané limity?" obává se o kvalitu léčby zdravotní sestra, podle které taková omezení mohou poškodit pacienty.

Nemocnice mají podle zástupce pojišťovny nastavené finanční limity na biologickou léčbu, standardně se ale tyto limity podle potřeby navyšují. „Neznám případ, kdy by navýšeny nebyly. Zástupce nemocnice se sejde se zástupcem pojišťovny a vše domluví, to je běžná procedura," vysvětluje ředitel VZP.

Diskutující i diváci se shodnou na jedné věci – kvalita léčby rakovinných onemocnění v České republice je na vysoké úrovni. Přesto ale pacientům něco chybí. „Léčí tělo, ale stav duše nikdo neřeší. Nemocní často potřebují hlavně psychologickou pomoc," domnívá se léčitel Zdeněk Jonáš.

Důležitou částí je podle odborníků především prevence. Jen šest až deset procent nádorů je dědičných, za zbytek může především špatný životní styl, nekvalitní jídlo, nedostatek pohybu a stres.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama