Špičkový chirurg Pomahač v Praze. Co všechno chce transplantovat? +VIDEO

Praha - Plastický chirurg Bohdan Pomahač, který se při působení v USA proslavil transplantacemi obličeje a rukou, by chtěl rekonstrukční transplantace rozšířit na další části těla.

Ilustrační foto
doporučujeme

Z bostonské nemocnice lékař v úterý večer přiletěl na několik dní do Česka, aby se zde zúčastnil sympozia plastické a rekonstrukční chirurgie pořádaného Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a převzal Cenu Nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě.

"Díváme se potenciálně na transplantování dolních končetin, břišní stěny a tak dále," řekl Pomahač. Jeho tým pracuje na tom, aby náročné transplantace přinesly pacientovi co nejvíce pozitiv a naopak byly co nejlépe vyváženy negativní aspekty, které spočívají především v celoživotní léčbě medikamenty na potlačení imunity.

V sobotu na dvacátém ročníku vzdělávacího sympozia, jehož koordinátorem a odborným garantem je známý český plastický chirurg Jan Měšťák, bude přednášet o zkušenostech a nejnovějších vědeckých poznatcích v této oblasti.

V říjnu jeho tým transplantoval obě horní končetiny Američanovi Willu Lautzenheiserovi (40). Tomu se prý několik týdnů po operaci daří velmi dobře. "Končetiny jsou v pořádku, jsou prokrvené a zůstanou s ním, doufejme, na hodně dlouhou dobu," řekl lékař. Plně funkční transplantované ruce mohou být, až dorostou nervy, což trvá tři až šest měsíců.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krev nepřestali lidé darovat ani při pandemii koronaviru, přibyli i dárci…

14.06.2021 12:30 Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale…

V neděli přibylo v Česku nejméně případů covidu za rok, klesl ale počet…

14.06.2021 09:48 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama