Špatná zpráva: Léčba protonem v úhradové vyhlášce zase chybí

Praha - Pacienty s rakovinou tato zpráva určitě nepotěší. Léčba protony v úhradové vyhlášce od ledna 2015 nebude, zdravotní pojišťovny ji nadále budou hradit individuálně jen pacientům s doporučením týmu komplexního onkologického centra. Protonová terapie představuje vysoce účinnou metodu léčby rakoviny ozařováním, a to především díky fyzikálním vlastnostem protonů a jejich přesně cílené a odměřené dávce uvnitř tkání. Touto metodou lze dosáhnout vyšší protinádorovou účinnost, menší poškození zdravých tkání, nízké riziko komplikací, šanci se po léčbě rychleji zotavit a celkově vyšší kvalitu života, informuje ptc.cz.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

U konvenční radioterapie je předána část dávky již před nádorem. Záření dále prochází nádorem, avšak i zdravými tkáněmi za nádorem. U protonové léčby je maximální dávka předána v oblasti nádoru, jen minimální dávka záření odchází před nádorem a nulová dávka za ním. Díky tomu je protonová léčba šetrnější ke zdravé tkáni v okolí nádoru.

"Pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se nic nemění. Stejně jako doposud platí, že pokud jim odborníci z kteréhokoliv komplexního onkologického centra indikují protonovou terapii jako skutečně nezbytnou, pojišťovna jim ji uhradí. Doposud takto schválila léčbu protonovým zářením šedesáti svým klientům," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Odborné společnosti při jednání o textu vyhlášky upozornily, že protony by podle návrhu mohlo být léčeno pouze časné stadium rakoviny prostaty. Naopak nádory v blízkosti životně důležitých orgánů by se protony ozařovat nemohly. "To je v naprostém rozporu s tím, pro co je protonová léčba ceněna. Tím, že protony cílí přesně a pouze na nádor, dokážou lékaři ochránit od záření mozek, srdce či plíce, tím omezí rizika spojená s běžným ozařováním," uvedla mluvčí pražského protonového centra Iva Taťounová.

"Jediné, co lze ve zprávě protonového centra označit za fakta, je, že schůzka se konala, vyhlášku lze doplnit do poloviny příštího roku a je potřeba, aby výkon ještě znovu společně posoudili odborníci," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Lenka Poliaková z ministerstva zdravotnictví potvrdila, že protonovou léčbu z úhradové vyhlášky skutečně vyřadili. "Důvodem byla cena. Samo pražské protonové centrum totiž přišlo s tím, že se mu nelíbí, jak je stanovena kalkulace výkonu," napsal server Aktuálně.cz.

Podle předsedy sněmovního zdravotního výboru profesora Rostislava Vyzuly (ANO) měla být protonová léčba hrazena z pojištění od července, a to hlavně u dětí s nádory hlavy. "Protonové centrum mělo podle návrhu vyhlášky dostávat 19.000 korun za jednu frakci ozáření. Centrum ale chtělo výrazně víc, ke shodě proto nedošlo. Protonová terapie proto v sazebníku nebude," řekl webu Vyzula.

Témata: Protonová léčba | VZP

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

Související:

Právě se děje