Budou levnější léky? Nižší sazba DPH nemusí fungovat

Praha - Od ledna příštího roku začne platit nižší sazba DPH pro léky, knihy a dětskou výživu. I přesto mohou ceny v lékárnách zůstat stejné a výsledný efekt nižší daně kupujícího vůbec nepozná.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prodejci se sice povětšinou shodují, že cenu přizpůsobí, výsledný vli mohou mít distributoři. Na nich totiž záleží, jestli se ceny v lékárnách sníží. "V případě, že nezmění ceny naši dodavatelé, potom se snížená sazba DPH samozřejmě projeví v ceně léků u nás v lékárnách," řekl České televizi mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Lékárenské řetězce mohou mít zájem na tom, aby se desetiprocentní daň promítla do nižších cen, například v rámci konkurenčního boje. Problémy by ale mohly nastat i u částečně hrazených léků, jejichž cena je dána výší příspěvků zdravotních pojišťoven. Výše příspěvků klesá a cenový rozdíl bude doplácet ten, kdo přijde s receptem.

"Výrazně ušetří zdravotní pojišťovny, protože snížení DPH bude pro ně znamenat menší náklad, budou hradit za léky méně," řekl České televizi viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Témata: Lékárny | léky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Za pátek 180 nově nakažených. V pracovním dni je to nejméně od srpna

12.06.2021 10:32 Aktualizováno Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama