Koalice překopala zdravotnictví: Konec poplatků, teď se jde na kuřáky

Praha - Od 1. 1. 2015 budou zrušeny regulační poplatky ve zdravotnictví, tj. regulační poplatek 30 Kč za klinické vyšetření u lékaře a za recept v lékárně. Zůstává pouze regulační poplatek 90 Kč za návštěvu pohotovosti. Poplatek 100 Kč za den pobytu v nemocnici byl zrušen již výrokem Ústavního soudu, a to od 1. 1. 2014. Nemocnicím, lékařům a lékárnám bude tento výpadek kompenzován díky prosazenému zvýšení plateb za státního pojištěnce a skrze tzv. úhradovou vyhlášku.

Cigarety, kouření
doporučujeme

1. ledna 2015 dochází k úpravě kompetencí v dozoru nad stravovacími službami, které dosud prováděly výhradně orgány ochrany veřejného zdraví, zejména tedy příslušné krajské hygienické stanice. Od ledna budou úřední kontroly v sektoru stravovacích služeb vykonávány třemi dozorovými orgány, a to orgány ochrany veřejného zdraví, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a Státní veterinární správou. Oznamovací povinnost o zahájení nebo ukončení činnosti v rámci stravovacích služeb se i nadále plní pouze vůči místně příslušným orgánům ochrany veřejného zdraví (krajským hygienickým stanicím a Hygienické stanici hl. m. Prahy), informuje Ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví se v roce 2015 bude zabývat také novelizací tzv. „Konopné vyhlášky," kterou se stanovují podmínky pro předepisování, přípravu, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití. Navrhovaná novela například zvyšuje maximální dovolené množství předepsaného konopí pro jednoho pacienta na měsíc, a to z 30 na 180 gramů.

V lednu 2015 MZ ČR předloží vládě takzvaný protikuřácký zákon, který nahradí platný zákon č. 379/2005 Sb. Přestože byl zákon č. 379/2005 Sb. od nabytí účinnosti několikrát novelizován, stále zůstává potřeba provést řadu změn a zkvalitnit stávající právní úpravu s hlavním cílem, a to snížit užívání návykových látek, včetně spotřeby tabáku či škodlivého užívání alkoholu.

V návrhu zákona bude obsažen zákaz kouření ve všech vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb bez jakýchkoliv výjimek. Zákaz kouření se bude vztahovat pouze na vnitřní prostory provozoven stravovacích služeb. Užívání elektronických cigaret nebude v restauracích povoleno. Na používání vodních dýmek v čajovnách se bude také vztahovat zákaz kouření.

Zprůhlednit toky financí má hlavně zveřejňování smluv pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi. Letos s tím po dohodě s Němečkem začala VZP, příští rok to všem pojišťovnám uloží zákon. Zakáže jim, aby platily firmám za nábor pojištěnců, letos s tím pojišťovny přestaly dobrovolně. Ministerstvo letos také spustilo projekt centrálních nákupů zdravotnického materiálu pro svých 20 nemocnic, příští rok je rozšíří i na léky. Odstartoval projekt DRG restart. Jde o platby za diagnózu, sběr dat, analýza a nastavení úhrad potrvá dva až tři roky, pak už by nemocnice měly dostávat za stejnou péči stejnou úhradu.

České zdravotnictví se letos dostalo do centra zájmu světových médií, když se v pražském protonovém centru léčil pětiletý Brit Ashya. Letos také rozhodci rozhodli, že centrum se domáhalo platnosti smlouvy o smlouvě budoucí s VZP neoprávněně. V Česku není protonová léčba v seznamu výkonů hrazených pojišťovnou, zařazení řeší komise ustavená ministerstvem.

Vítězstvím Česka letos skončil letitý spor s Diag Human, který se domáhal náhrady škody za zmařený obchod s krevní plazmou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama