Průlomový objev českých vědců: Rakovina je odolnější, než se myslelo

Praha - Česká věda zaznamenala významný úspěch ve zkoumání a léčbě rakoviny. Tým profesora Jiřího Neužila z Griffithovy univerzity v Austrálii a pražské Akademie věd ČR zjistil, že nádorové buňky jsou mnohem odolnější, než se myslelo. Výzkum funkce nádorové buňky, který by v budoucnu mohl přispět k léčbě rakoviny, zveřejnil renomovaný časopis Cell Metabolism.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Vědci zkoumali mitochondrie, což jsou energetická centra v buňkách, jakési buněčné "mikroelektrárny" zodpovědné za tvorbu energie. Za průlomový vědci považují objev, že mitochondrie mohou samy přecházet z buňky do buňky, a tím umožnit vznik nového nádoru. To dosud podle nich nikdo nezjistil.

Vědci v laboratořích vyrobili pokusné nádory. Jejich buňky vnesli podkožně experimentálním myším. "Nádor začne u myší vznikat tak, že buňky s nefunkčními mitochondriemi 'ukradnou' dobré mitochondrie z okolních buněk," popsal Neužil, který je vedoucím výzkumu. Objev ukazuje na fakt, že rakovinné buňky jsou schopny získávat mitochondriální DNA z jiných buněk, zřejmě mezibuněčným přenosem.

Když ale mitochondrie ztratí svou DNA, nemohou se rakovinné buňky dále množit. "Ukazuje se, což zatím nebylo zcela jednoznačné, že energie vytvářená pomocí mitochondrií má zásadní vliv na to, aby maligní buňky mohly vytvářet nádor," uvedl Neužil. Z objevu vyplývá, že pomocí malých speciálních molekul lze "zaútočit" na mitochondrie rakovinných buněk a jejich DNA, a tím potenciálně potlačovat nádory.

Výsledek výzkumu přenosu mitochondrií hodnotí velmi pozitivně i buněčný biolog Zdeněk Hodný z Ústavu molekulární genetiky, stejně tak uveřejnění ve světově uznávaném periodiku. "Je to velmi prestižní záležitost. Cell má jeden z nejvyšších impakt faktorů. Má spoustu specializovanějších časopisů, jedním z nich je i Cell Metabolism," řekl ČTK.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiktivní výbuch a desítky zraněných: Nemocnice cvičila pomoc obětem havárie

18.02.2019 18:33 Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze se dnes připravovala na přijetí většího…

Chřipka letos zabila už 31 Čechů, epidemie pozvolna opadá

15.02.2019 17:42 Aktualizováno Lidí s akutními nemocemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden mírně ubylo. Lékaři nahlásili…

Peklo u Jílkové: Výkaly, moč a hliník ve vakcínách! Odpůrci a zastánci…

15.02.2019 01:02 V ČR se rozmohla epidemie spalniček, které mohou způsobovat závažná poškození mozku a v některých…

Lékárnám chybí některé nenahraditelné léky

14.02.2019 17:52 V lednu chybělo podle České lékárnické komory (ČLnK) v českých lékárnách 15 nenahraditelných léků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama