Stop očkovací diktatuře. Před MZ protestovaly rodiny s dětmi v kočárcích

Praha - Před ministerstvem zdravotnictví dnes protestovala asi 300 lidí, kterým se nelíbí povinné očkování. Podepisovala se také petice "proti represivnímu přístupu státu ve věci očkování". Za tři týdny jsou pod ní podpisy 14 tisíc lidí. Reakce ministra zdravotnictví přišla záhy.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

371
doporučujeme

"Dnešní akce rodičů je reakcí na znepokojivý výrok Ústavního soudu, který nehájí demokratické principy. Naopak dává ministerstvu právo nařizovat rodičům očkování, a to i přes závažné nežádoucí účinky a potencionální hrozbu smrti dítěte," řekla organizátorka demonstrace Marta Vondráčková.

Když ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl tisíce úmrtí dětí v době, kdy se neočkovalo, lidé nesouhlasně vykřikovali "Kde to berete? To je politika vaše!" "Upřímně vám musím říct jako lékař i otec dvou malých dětí, který je nechal bez jakýchkoli obav očkovat, že si myslím, že očkování je v pořádku. I když má i nežádoucí účinky, jsem přesvědčen, že jeho přínos je výrazně převyšuje," řekl ministr.

Novelu upravující očkování má projednat v úterý Sněmovna. Podle kritiků omezí přístup neočkovaných dětí ke vzdělávání i mimoškolním aktivitám. Sankce pro lékaře za neočkování naruší podle nich důvěru mezi rodiči a lékaři. Na demonstraci přijely vyjádřit svůj názor hlavně mladé rodiny s dětmi v kočárcích.

Na demonstraci přijely vyjádřit svůj názor hlavně mladé rodiny s dětmi v kočárcích. Lidé měli transparenty s nápisy "My pečujeme, my určujeme", "Stop očkovací diktatuře" či "Máme právo rozhodnout o našich dětech". Zazněly příběhy rodin, kde dítě má po očkování vážné celoživotní následky.

„Zcela respektujeme právo odmítačů povinného očkování vyjádřit svůj názor demonstrací. Postoj Ministerstva zdravotnictví však zůstává na straně ochrany zdraví a kolektivní imunity. Jako lékař, otec dvou malých a očkovaných dětí i jako ministr zdravotnictví jsem zcela přesvědčen o důležitosti a smysluplnosti nastaveného systému očkování. Uvědomme si, že vysoká proočkovanost populace chrání i ty jedince, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Právě díky povinnému očkování si asi také mnoho lidí neuvědomuje, jak závažná a životy ohrožující situace nastává, když se v dětském kolektivu začne šířit nebezpečná nákaza, které mohlo očkování zabránit. Od nastaveného systému povinného očkování a sankcí nebudeme ustupovat," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky.

"Pokud se týká nežádoucích účinků, jako každé léky, tak i očkovací látky je pochopitelně mohou mít, ačkoli jejich výskyt je minimální ve srovnání se společenským přínosem," zdůraznil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta s tím, že současné kombinované vakcíny jsou nesrovnatelně bezpečnější, než byly kdysi očkovací látky proti jednotlivým nemocem. Současné kombinované vakcíny jsou podle něj už natolik specifické a natolik vyčištěné, že obsahují minimum antigenů nutných k vyvolání protilátek. To znamená také minimalizaci zátěže pro dětský organismus.

"Zároveň ale považuje ministerstvo za podstatné, abychom reagovali tak, jak žádá Ústavní soud a zanesli do praxe také odškodnění pro ty, kteří by se potýkali se závažnými zdravotními následky očkování. Jsme si vědomi, že problematika odškodnění tady není řešena, takže připravujeme právní úpravu, která se buď stane samostatným zákonem, nebo ji včleníme do některého ze zákonů stávajících. Toto je předmětem rozvahy," dodal Valenta.

Odškodnění pro rodiny požaduje vedle občanského sdružení Rozalio, neboli Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu očkování, také Liga lidských práv. Pozměňovací návrh k novele předloží Sněmovně členové poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Nina Nováková a Jan Farský.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novinky kolem očkování proti chřipce, WHO jej doporučuje těhotným ženám

16.09.2019 17:10 Proti chřipce by se podle aktuálního doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) měly očkovat…

Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí po celém…

16.09.2019 15:18 Aktualizováno Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro…

Ministr "SuperStar" Vojtěch rozzuřil Čechy: Neuvěřitelně lžete. Jste…

16.09.2019 12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pořádně naštval Čechy. Na sociálních sítích pokoušel…

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama