Vlna kritiky zabrala: Jak to bude s pokutami za prohřešky vůči očkování?

Praha - Navrhované postihy za prohřešky vůči povinnému očkování dětí poslanci asi výrazně sníží. Doporučil to při dnešním opětovném projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví sněmovní zdravotnický výbor. Nepodpořil naopak například pozměňovací návrh, jenž by umožnil očkování podle individuálního plánu. Současnou úpravu povinného očkování by nynější vládní předloha měnit neměla. Uskuteční se o ní odborná debata.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokuty lékařů a organizátorů prázdninových akcí, mateřských škol nebo dětských skupin a klubů v souvislosti s očkováním budou spadat pod pět správních deliktů. Nejvyšší postih v tomto členění pokut mohl podle původního znění normy dosáhnout až tří milionů korun, nejnižší až 100.000 korun. Vyvolalo to vlnu kritiky. Podpořený pozměňovací návrh Davida Kasala (ANO) tyto hranice snižuje na 100.000 a na 10.000 korun. "Snížení sankcí chceme, nesmějí být hrozivé," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Další úpravy očkování, které předložila Nina Nováková (TOP 09 a Starostové), výbor odmítl. Autorka zdůrazňovala, že nechce povinné očkování rušit, Němeček ale varoval před možnými zmatky a poukazoval na to, že by se nemělo měnit něco, co funguje. Z jednání výboru vyplynulo, že o případných úpravách povinného očkování dětí se uskuteční debata ve zvláštní komisi.

Ve výboru opět neuspěly návrhy Jana Farského (TOP 09 a Starostové) a Josefa Novotného (ČSSD), podle nichž by zdravotní způsobilost dítěte pro zotavovací akce, například tábory nebo školy v přírodě, potvrzoval rodič, nikoli lékař. Ve hře však ve druhém sněmovním čtení patrně bude návrh, aby potvrzení představoval jednotný formulář; rodiče místo lékaře by ho mohly vyplňovat v případě, že jejich dítě je zdravé nebere pravidelně žádné léky.

Další část debaty výboru se týkala ochrany před hlukem. Výbor potvrdil své předchozí stanovisko, podle kterého by obce dostaly právo udělovat hlukové výjimky pořadatelům venkovních hudebních produkcí. Dnes u poslanců uspěla Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové) s návrhem, aby vyhlašování hlukových pásem kolem letišť nadále vyžadovalo dohodu s hygieniky. Podle dalšího podpořeného Kasalova návrhu nedají hygienici souhlas ke stavbě obytného domu, pokud by měl vzniknout v místě například u silnice nebo železnice, kde hluk překračuje limity.

Naopak bez doporučení zdravotnického výboru zůstal pozměňovací návrh, podle kterého by provozovatelé zdrojů hluku už nemuseli budovat protihlukové stěny v případě, že v okolí později vznikla nová bytová výstavba. Poslanci poukazovali na zpětnou platnost takového ustanovení a na to, že obyvatelé by ztratili ochranu i v případě, pokud by se například silnice rozšiřovala a hluk z provozu vozidel by se tím zvýšil. Vládní novela už předpokládá, že pokud nebudou hlukové limity z provozu na silnicích a drahách překročeny vně budov, automaticky to bude platit i pro vnitřní prostory.

Předloha, která přináší i řadu dalších úprav, je celkovou revizí zákona. Úředníci by například mohli vstupovat do bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy. Pokud by lidé vstup do bytu neumožnili, hrozila by jim až půlmilionová pokuta. Novela taky zavede pravomoc omezení nebo zákazu dodávek vody, pokud přestane splňovat i mírnější hygienické limity. Cílem normy je podle autorů sladit ji se správním řádem. Omezí podle nich také administrativu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akutní a domácí péče v ohrožení? Úhrady na rok 2020 stále nejsou dohodnuty

19.06.2019 16:08 Aktualizováno Na úhradách zdravotní péče pro příští rok se zdravotními pojišťovnami se nedohodly nemocnice akutní…

Zveřejňování smluv na webu? Nemocnice výjimku nedostanou, rozhodli poslanci

18.06.2019 18:12 Aktualizováno Veřejné nemocnice nedostanou úlevu ze zveřejňování údajů o jednotkových cenách léků v internetovém…

E-neschopenka? Bude už příští rok, podpisem to stvrdil Zeman

18.06.2019 17:14 Projekt elektronické neschopenky bude plně zaveden od příštího roku. Novelu, která to předpokládá,…

Úhrada zdravotní péče? Jednání lékáren a pojišťoven skončilo fiaskem

17.06.2019 17:12 Lékárny a domácí péče se dnes nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách zdravotní péče pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama