Rodiče odmítají s lékaři diskutovat o očkování, podepisují raději informované nesouhlasy

Praha – Stále více rodičů odmítá s lékaři diskutovat o očkování svých potomků. Rodiče, kteří nechtějí dítě očkovat, tvrdí, že vakcíny mohou způsobit autismus. Odborníci ale před takovou praxí varují.

Diskuze zablokovaná

371
doporučujeme

V Česku přibývá rodičů, kteří odmítají jakoukoli diskusi s lékařem o očkování svých dětí. Zároveň se snižuje počet rodičů, kteří se dají argumenty k očkování přesvědčit. Uvádí to předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Lékaři prý dávají rodičům podepsat informovaný nesouhlas s očkováním, tedy prohlášení, že byli poučeni o rizicích pro neočkované dítě. Důvodem je podle ní zřejmě to, že se rodiče více bojí vedlejších účinků než nemocí samotných. Často se mluví například o tom, že vakcíny mohou způsobit autismus. Podle vědeckého sekretáře České vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka to však žádná ze studií, v nichž celkově bylo sledováno přes milion dětí, nepotvrdila.

Extrémem jsou pak lékaři, kteří prý vydají potvrzení o očkování, aniž ho provedli. „Odborná společnost rozhodně není zastáncem neočkujících lékařů," zdůraznila. Hrozí prý, že když klesne proočkovanost pod určité procento, objeví se znovu nemoci, které už dnešní generace rodičů nezná. Očkováním se podle ní ročně zabrání 150 tisícům onemocnění a asi 500 úmrtí.

Novinkou, kterou se zatím nepodařilo do zákona prosadit, by měl být odškodňovací fond. Jeho vznik doporučila tento týden komise odborníků ustavená ministerstvem zdravotnictví. Vznik fondu pro odškodňování nepříznivých následků očkování také doporučil Ústavní soud a požadují ho i samotní dětští lékaři. Podle nich by stát měl převzít odpovědnost za finanční odškodnění nežádoucích účinků po pravidelném očkování.

Neočkované děti nemohou být v Česku přijímány do předškolních zařízení či škol v přírodě. Do běžné školy musí být přijato i dítě neočkované. Lékařům, kteří očkovat odmítají, hrozí pokuta. Pokud očkování odmítá rodič, dá mu lékař podepsat prohlášení, že byl poučen o rizicích pro neočkované dítě, tím zodpovědnost přejde na rodiče.

Loading...
Témata: očkování | děti | lékaři
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama