Poznatky výzkumu a léčby onemocnění mozku i míchy

Praha - Aktuální pohled na světový výzkum mozku včetně metod, jak léčit různá neurodegenerativní onemocnění, poranění míchy, epilepsii a další přinesla 10. konference České společnosti pro neurovědy s mezinárodní účastí a Česko - taiwanské neurovědní sympozium v Praze ve dnech 18. až 19. listopadu 2015.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V Praze se uskutečnila ve dnech 18.-19. listopadu 2015 v areálu ústavů Akademie věd v Praze - Krči 10. konference České společnosti pro neurovědy s mezinárodní účastí, jejíž součástí bylo Česko-taiwanské neurovědní symposium. Konferenci organizoval prof. Josef Syka a kolegové z Ústavu experimentální medicíny AV ČR v rámci programu Akademie věd s názvem Strategie AV 21 Qualitas. Účast osmi předních neurovědců z Taiwanu zajistilo Ministerstvo pro vědu Taiwanu prostřednictvím Tchajpejské obchodní a kulturní kanceláře v Praze. Program konference zahrnoval výzkum mozku a míchy počínaje molekulární a buněčnou úrovní, přes kmenové buňky až po klinické aplikace.

Profesor Josef Syka komentoval konferenci: „Výzkum mozku a celého nervového systému v současné době představuje jednu z hlavních priorit výzkumu ve světě a současně garantuje praktické využití jeho výsledků v praxi, počínaje informatikou, kybernetikou, ale především v léčbě nervových a psychických onemocnění."

Úvodní přednášku konference týkající se činnosti neuronových sítí mozkové kůry přednesl světově uznávaný neurovědec, nositel evropské Brain Prize za rok 2015, vědecký pracovník Howard Hughes Medical Institute sídlícím v Janelia Research Campus ve Virginii a český rodák, profesor Karel Svoboda. Velká pozornost jak z české tak z taiwanské strany byla věnována využití kmenových buněk a biomateriálů v léčbě poranění míchy a v léčbě neurodegenerativních onemocnění zláště amyotrofické laterální sklerózy.

Výsledky preklinických i klinických studií presentoval tým profesorky Evy Sykové a tým taiwanských kolegů. Výsledky dlouhodobého výzkumu onemocnění ALS o potenciálním využití lidských neurálních prekurzorů odvozených z indukovaných pluripotentních kmenových buněk pro léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění představili vědci v rámci mezinárodní spolupráce s Universitou v Cambridge (UK). Pozitivní vývoj výzkumu poranění míchy a onemocnění ALS komentuje profesorka Eva Syková: „Jsem velmi ráda, že náš společný výzkum objasňuje mechanizmy těchto onemocnění a nabízí možnosti budoucí léčby."

Zahraniční vědci Oxana a Serhyi Forostyak a prof. Govindan Dayanithi působící dlouhodobě v ÚEM prezentovali metody vápníkového profilování kmenových buněk. Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR objasnil úlohu páteřních TRPV1 receptorů a jejich roli při modulaci bolesti a léčbě.

Přínosnou pro konferenci byla také účast předních brněnských neurologů prof. Ivana Rektora, prof. Ireny Rektorové a prof. Milana Brázdila z CEITECu a Nemocnice sv. Anny, kteří využívají moderní technická zařízení svého pracoviště, především v zobrazovací technice, pro výzkum kognitivních funkcí mozku a diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění a epilepsie. Mnozí další významní čeští neurovědci doplnili svými přednáškami spektrum této konference a mladí vědečtí pracovníci presentovali celkem 60 panelových sdělení.

Loading...
Témata: zdraví | protext
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama