Šlendrián u Němečka? V účetní závěrce ministerstva jsou chyby přes pět miliard korun

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak Ministerstvo zdravotnictví (MZ) postupovalo při vykazování údajů o plnění rozpočtu a při vedení účetnictví v roce 2014. Kontroloři se zaměřili na úplnost a správnost údajů a také na identifikaci případných systémových rizik. V účetní závěrce MZ kontroloři zjistili významné nesprávnosti přesahující 5 miliard korun. Pokud by MZ nepřijalo opatření k jejich nápravě, nesprávnosti ovlivní účetní výkazy za Českou republiku, protože údaje z účetnictví za rok 2015 budou poprvé sloužit jako podklad pro sestavení těchto výkazů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Více než 3,4 miliardy korun ze zjištěných nesprávností se týkaly jednoho z podrozvahových účtů. Zmíněný účet slouží k vykazování podmíněných závazků ministerstva jako poskytovatele dotací konečným příjemcům.

"MZ nevedlo evidenci tak, aby z ní bylo jasné, z jakých podmíněných závazků se zůstatek tohoto účtu skládá. Při vykazování zůstatku navíc porušilo účetní předpisy. Nesprávnosti u podmíněných závazků mají mimo jiné dopad na vyčíslení nároků na budoucí rozpočet," uvedl nku.cz.

Podle kontrolorů druhá nejvýznamnější chyba ve výši téměř jedné miliardy korun souvisela s nesprávným vykazováním zásob antivirotik. V jejich ocenění MZ nezohlednilo, že u některých šarží došlo k dočasnému či trvalému snížení hodnoty zásob. Většina antivirotik totiž měla prošlou dobu použitelnosti. Některé šarže by ale bylo možné použít v případě pandemie, protože obstály ve zkouškách na obsah účinné látky. Jiné šarže v této zkoušce naopak neobstály a jejich použití by nebylo možné ani ve výjimečných situacích. MZ ale všechny tyto šarže vykázalo v původním ocenění a tím zásoby nadhodnotilo.

Ke spolehlivosti údajů účetní závěrky jako celku se NKÚ nevyjádřil, a to v důsledku nejasností v předpisech týkajících se zejména předfinancování transferů spolufinancovaných z EU. Tyto transfery tvořily tak významnou část účetní závěrky MZ, že kontroloři nemohli posoudit, jestli účetní závěrka jako celek podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Kontroloři prověřili i finanční výkaz, který slouží pro hodnocení plnění rozpočtu, a zjistili v něm nesprávnosti za téměř 326 milionů korun. Při prověřování závěrečného účtu kontroloři významná pochybení nezjistili.

Kontrola kromě nedostatků v účetnictví upozornila i na to, že MZ porušilo zákon o dani z přidané hodnoty. Ministerstvo totiž dodávalo teplo z vlastní kotelny dvěma dalším subjektům, aniž by se registrovalo jako plátce DPH. Při této činnosti ale dosahovalo MZ obratu ve výši, která vede k povinnosti se registrovat.

Ministr Němeček oponuje

"Peníze se neztratily, jen si upravíme metodiku výkazů tak, aby odpovídala přesně představám NKÚ," reagoval ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Připomněl, že téměř rok trvající hloubková kontrola NKÚ neodhalila žádná pochybení.

Na úpravě metodiky začalo ministerstvo podle něj pracovat už v průběhu kontroly. "Jakékoli nesprávnosti za rok 2015 už tedy nehrozí," dodal s poukazem na to, že i NKÚ sděluje, že nejasnosti jsou v obecně platných účetních předpisech vydávaných ministerstvem financí. Vznikají nejednoznačností některých metodik a MZ nemělo možnost jim předejít.

"Pokud by došlo k jakémukoli pochybení při vynakládání státních peněz, NKÚ by uložil za takový postup pokutu. Ministerstvo zdravotnictví žádnou pokutu nedostalo," uvedl ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní péče v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

19.02.2020 15:00 Češi si doplácejí na zdravotní péči téměř nejméně z obyvatel Evropské unie, v roce 2017 to bylo 2…

Zdravotní péče stojí Česko stovky miliard. Které nemoci jsou nejdražší?

19.02.2020 12:13 Výdaje na zdravotní péči v Česku byly v roce 2018 téměř 431 miliard korun, meziročně se zvýšily o…

Češi na prášcích. Lékaři loni předepsali antidepresiva pro 600 tisíc lidí

18.02.2020 13:01 Lékaři loni podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR předepsali v ČR třikrát více antidepresiv než…

Češi, kteří se vrátili z Činy, jsou zdraví. Koronavirus nemají

16.02.2020 08:58 Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama