Spor o tři miliardy: Němeček chápe požadavky ČLK, resort financí skřípe zuby

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) stojí za Českou lékařskou komorou, která dnes přišla s několika požadavky na vládu, jak zachránit zdravotnictví. Návrh na valorizaci příspěvků za státní zaměstnance by kasu přišel na tři miliardy ročně, což se nelíbí resortu financí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Svatopluk Němeček

Němeček na odpoledním briefingu ocenil ČLK, že prostřednictvím svého prezidenta Milana Kubka na hrozbu zhoršení úrovně zdravotního systému upozornila. Pokud se něco zásadně nezmění, situace udržitelná nebude, připustil. Dnes je zdravotnictví podle něj velmi efektivní.

Jedním z konkrétních opatření má být pravidelná valorizace, o které dnes jednali úředníci jeho resortu se zástupci ministerstva financí. "Touto valorizací chceme do budoucna zajistit zhruba třímiliardový přísun každý rok do rozpočtu zdravotnictví, aby se mohlo kontinuálně a pravidelně předvídatelně rozvíjet," řekl novinářům náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp.

Psali jsme:  

Pokud by se rozpory s ministerstvem financí nepodařilo odstranit, řešením by bylo připravit do poloviny roku nařízení vlády s jednorázovou valorizací, uvedl Philipp. To by přineslo asi sedm miliard korun.

Podle návrhu novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění by měla být zavedena pravidelná automatická valorizace plateb státu od roku 2017.

Stát odvádí pojistné za 5,95 milionu lidí. Pro letošní rok je vyměřovací základ stanoven na 6444 korun, platba za osobu a kalendářní měsíc činí 870 korun. Po přijetí navržené změny by v roce 2017 měsíční platba státu stoupla na 943 korun, celkem by stát zaplatil 66,2 miliardy, proti letošnímu roku o 3,5 miliardy korun víc.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulózu se nedaří v Česku vymýtit, třetinu pacientů tvoří cizinci

17.09.2018 17:31 Praha - Téměř třetina nemocných tuberkulózou léčených v Česku byli loni cizinci, nejvíc z Ukrajiny,…

Krachlo jednání o platech ve zdravotnictví. Bude stávka?

13.09.2018 15:30 Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes s lékařskými a zdravotnickými odbory…

Konec zubních plomb zdarma? Poslanci mají plán

11.09.2018 19:16 Praha - Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem…

Ochromí české zdravotnictví stávka? Odbory trvají na plošném růstu platů

10.09.2018 18:43 Praha - Zdravotnické odbory dál trvají na desetiprocentním růstu tarifní složky mezd a platů. ČTK a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama