Deviantům a alkoholikům v ústavech stát neplatí pojištění. Šabatová žádá změnu

Brno – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje změnu zákona, která by do úhrad státu za zdravotní pojištění zahrnula i lidi v ústavní ochranné léčbě.  Připomněla, že lidem v ústavním ochranném léčení nehradí stát zdravotní pojištění, přestože u osob ve vazbě, výkonu trestu nebo v zabezpečovací detenci tak činí.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Šabatové na tyto lidi stát zapomíná. Ombudsmanka se na tom shodla i s ministerstvem zdravotnictví. „Návrhy paní ombudsmanky bere ministerstvo zdravotnictví vážně a bude se jimi zabývat," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Ochránkyně poukazuje na případy lidí na protialkoholním nebo protidrogovém léčení nebo sexuálních deviantů, kteří mají nařízenou léčbu a musejí ji podstoupit. „Často se tam dostane člověk po odpykání trestu, který se léčení musí podrobit. Je to nařízeno soudem a nemůže odejít. Chodí na terapie, takže nepracuje, nemá žádný příjem a nemá z čeho platit zdravotní pojištění a není pojištěn," uvedla Šabatová.

Kvůli tomu se však prý stovky takových lidí dostanou do problémů. Ošetřeni sice budou, ale vzniká jim dluh i s penále, což jim může značně zkomplikovat život. Podle Šabatové jde nejspíš o opomenutí zákonodárců, protože i tito lidé by měli být zahrnuta mezi skupiny, kde je plátcem pojistného stát.

Poukazuje na to, že v minulosti řešil problém už její předchůdce Pavel Varvařovský a stát si je proto nevhodného stavu vědom.

Změnu pojištěná žádá ombudsmanka i u zaměstnanců s minimální mzdou a polovičním úvazkem, kteří mají podle ní vysoké zdravotní pojištění. Platí totiž jako z celé minimální mzdy, což znamená úhradu pojištění i za tu část mzdy, kterou nedostávají.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama