Klaus velmi ostře rozebírá téma, které se dotýká nás všech

Praha – Česká lékařská komora volá hlasitě o pomoc, varuje, že české zdravotnictví je na pokraji krize a že zdravotnický personál odchází raději za lépe placenou prací do zahraničí. Premiér Bohuslav Sobotka už slíbil, že se problémem bude osobně zabývat. Někdejší prezident Václav Klaus má poněkud jiný názor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

„Každý z nás se osobně stýká s řadou lékařů, mediálně známých i zcela neznámých, vysoce postavených i 'řadových'. Práce je baví, plně se v ní realizují, leccos je na našem zdravotnictví trápí, leccos těší. Nebojují o vyšší platy, ani nechtějí emigrovat. Nikdo z nich v náhodné debatě ještě nikdy nezmínil Lékařskou komoru. Nic od ní nechtějí, jen je občas obtěžuje," píše na svých stránkách exprezident Klaus.

Psali jsme:  

Pozastavuje se také u role šéfa komory Milana Kubka. „Proč se pan Kubek chová jinak? Protože není lékař (ač vzděláním a povoláním ano), ale je hlavně politik a 'papaláš'. Proč chce letos pro lékaře růst platů o 10%, když HDP poroste jen o 2,5 až 3%. Proč žádá přerozdělení vytvořeného produktu ve prospěch lékařů? Na úkor koho?" zajímalo by Václava Klause.

Odkazuje na čísla z uplynulých let. „Od roku 2000 do roku 2014 vzrostly veřejné výdaje na zdravotnictví o 96 %, platy lékařů o 164 %, ale HDP České republiky jen o 80 %. Jsou tedy lékaři a celé zdravotnictví diskriminováni oproti ostatním zaměstnaným lidem v ČR? Je nějaká profese, která má platy vyšší než průměr EU a proto by ji bylo možné a správné 'přibrzdit'?" zamýšlí se na svých stránkách Klaus.

Komora poukazuje, že lékaři odchází do zahraničí, kam je lákají vyšší platy. „Proč pan Kubek srovnává platy v ČR a Německu a přepočítává je platným nominálním měnovým kursem? Proč nepoužívá přepočet – jak to dělají všechny seriózní domácí i mezinárodní instituce – pomocí parity kupní síly (PPP), která tak enormní rozdíl v platech neukazuje. To znamená korekci o cca 56% - oproti nominálnímu kursu 27,28 korun za euro, je PPP 17,48. Je-li tedy plat u nás 60 000 Kč a v Německu (hypoteticky) 10 000 eur, neznamená to, že je tam plat čtyř či pětinásobný. Je zhruba 'jen' méně než trojnásobný," vysvětluje ekonom.

„Rozdíl zůstává. Je způsoben jinou produktivitou práce a jinou ekonomickou úrovní země. Opravdu je nad IQ dr. Kubka toto pochopit?" pustil se do šéfa lékařské komory Klaus.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama