Vláda je arogantní, spustil Kalousek. Slib o zvýšení platů lékařů má dodržet

Praha - Začátkem roku 2011 podepsal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) memorandum s Českou lékařskou komorou i s Českým lékařským klubem, ve kterém se vláda ČR zavázala do roku 2013 zvýšit platy lékařů na 1,5 až 3násobek průměrné mzdy ve státě. TOP 09 teď žádá, aby stávající vláda tento slib naplnila.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/
doporučujeme

Opoziční TOP 09 vyzvala vládu, aby dodržela pět let staré memorandum o zvyšování platů lékařů. Zdravotníci peníze potřebují, zdůraznil na dnešní tiskové konferenci Heger. Odborový klub nedávno podal kvůli jeho splnění na Českou republiku žalobu.

„TOP 09 má za to, že sliby, byť možná nejsou právně vymahatelné, jsou pro vládu České republiky závazné," řekl předseda opoziční strany Miroslav Kalousek. Díky ekonomickému růstu podle něho nikdy nebylo v systému zdravotního pojištění tolik peněz jako nyní, a proto je nepřijatelné krátit zdravotníky ve slíbené a spravedlivé odměně.

„Prohlášení pana premiéra (Bohuslava Sobotky z ČSSD) o tom, že závazek není právně vymahatelný, pokládám za nesmírně arogantní, nepřijatelný a především nezodpovědný," prohlásil Kalousek.

Podle strany je statisticky prokazatelné, že v letech 2010 až 2013 se zvýšily platy lékařů o více než 20 procent. „Pokud by v roce 2013 nedošlo k pádu vlády, není pochyb o tom, že by naše vláda závazek dodržela. Peníze z rozpočtu k tomuto účelu byly k dispozici," uvádí TOP 09.

Heger připustil, že se v souvislosti s memorandem příliš nepodařilo splnit podmínku zvyšování efektivity zdravotnictví. "Ale přesto si dodnes myslím, že zdravotníci tenkrát peníze potřebovali a že je potřebují i dnes," zdůraznil Heger.

„TOP 09 má za to, že sliby, byť možná nejsou právně vymahatelné, jsou pro vládu České republiky závazné.  Díky hospodářskému cyklu nebylo nikdy v systému zdravotního pojištění tolik peněz jako dnes. Je proto nepřijatelné krátit zdravotnický personál v jeho přislíbené a spravedlivé odměně. 

Současná vláda svoji neschopnost zvýšit efektivitu zdravotnického systému zbaběle přenáší na bedra zdravotníků. TOP 09 proto naléhavě žádá vládu, aby závazek z roku 2011 beze zbytku dodržela," uvedlo předsednictvo strany.

Zdravotníky označil za ohrožený druh, když zvyšováním technologické náročnosti a společenských očekávání je ve zdravotnictví stále více práce a stále méně lidí. „Sociální rozvrat, který podědila Nečasova vláda ve zdravotnictví ve formě akce Děkujeme, odcházíme, znovu může hrozit," varoval Heger.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama