Zdravotnictví má peněz dost, mrhá jimi, míní Babiš

Praha - České zdravotnictví má dostatek peněz na provoz, ale nemá je na investice. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Ministr Babiš upozornil na to, že v letech 2014 až 2015 dostalo zdravotnictví navíc 25 miliard korun, zatímco školství jen čtyři miliardy. Včetně roku 2016 je to pro zdravotnictví podle něj navíc až 33 miliard korun.

Podle shodného propočtu odborů a lékařské komory naopak přišlo zdravotnictví v letech krize kvůli úsporným krokům a nenavyšování odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, o 30 miliard korun. Pro stabilizaci zdravotnictví by je tam měl stát vrátit, tvrdí lékaři.

"Není možné řešit problém českého zdravotnicí jen tím, že někdo stále křičí navyšte odvody státních pojištěnců. To jsme samozřejmě udělali a podstata je to, že problémy zdravotnictví se neřeší. Myslím si, že české zdravotnictví má dostatek prostředků na provoz, ale nemá je na investice," uvedl ministr. Krátkodobým řešením je podle něj motivovat vedení státních a krajských nemocnic na zlepšení hospodářských výsledků. "Problém je, že státní a krajské nemocnice nemají motivovaný management, aby šetřil. Žijí s tím, že to někdo zaplatí," dodal Babiš.

Ministr zdravotnictví s ním rozhodně nesouhlasí. "Já myslím, že to už není ani veselé, kdyby byl 1. duben, tak řekneme, že je to vtipné, teď už to vtipné není. Myslím si, že je to skoro trošku výsměch zdravotníkům, protože rezervy, které ve zdravotnictví byly, jsou vyčerpány a já si myslím, že je třeba zareagovat realisticky a na tu argumentaci zdravotníků prostě reagovat podle toho, jak ta skutečnost vypadá," řekl Němeček novinářům v Ostravě v reakci na Babišovu kritiku.

Podle Babiše by mělo být zavedeno centrální schvalování velkých investic do přístrojového vybavení, a to na úrovni ministerstva zdravotnictví, financí a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Celkově má podle Babiše české zdravotnictví ve srovnání s Evropou vysoce nadstandardní přístrojové vybavení.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama