Strach z tuberkulózy: Návod, jak se bránit smrtící nákaze

Praha - Do Evropy proudí čím dál více uprchlíků a lidé mají strach, že spolu s nimi se do jejich rodné země dostane i nemoc, která dříve zabíjela ve velkém - tuberkulóza. Dříve očkování proti TBC automaticky dostávali všichni novorozenci, nyní už plošná vakcinace neplatí. Jak se tedy nejlépe proti tuberkulóze chránit? A jak velké riziko nákazy v Česku hrozí? Odpověď jsme hledali u Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lékaři
doporučujeme

Když se na konci března objevila zpráva, že učitel jihlavské školy nakažený tuberkulózou ohrožoval stovky dětí, v Česku vypukla panika. Lidé začali svalovat vinu na uprchlíky a hledat zázračný "lék".

Mnoho lidí si myslí, že před tuberkulózou je ochrání včasné očkování, to však od roku 2010 nedostávají plošně všichni novorozenci, ale pouze děti z rodin, kde se tuberkulóza vyskytla, nebo miminka, která žijí v zemi s více než 40 případy nakažených TBC na 100 tisíc obyvatel (případně tam alespoň tři měsíce pobývala).

V souvislosti s tímto problémem kontaktovala redakci TN.cz paní Nikola, která ví o případech, kdy lékaři odmítají naočkovat dítě, protože nesplňují žádnou z výše uvedených podmínek. Přitom by to neměl být žádný problém, informovala ředitelka protiepidemického odboru Zdeňka Jágrová.

"Rodiče dětí, které nejsou určené k selektivní vakcinaci, která je u nás podle vyhlášky 537 u tuberkulózy doporučovaná, mají možnost obrátit se na kalmetizační centrum, kde je budou očkovat. To ví každý pediatr," řekla TN.cz Jágrová.

Nevýhody očkování

Ředitelka protiepidemického odboru ale nepovažuje za příliš rozumné nechat dítě očkovat jen kvůli strachu z uprchlíků. Vakcinace má totiž mnoho vedlejších účinků, které jsou často "bouřlivé". Navíc nelze zaručit, že očkování vás zcela ochrání před plicní formou tuberkulózy.

"Děti se očkovaly vždy proto, aby byly chráněny před jinými než plicními formami tuberkulózy, protože v tom nízkém věku je nejzávažnější formou onemocnění tuberkulózy takzvaná bazilární meningitida - tedy zánět mozku, který když proběhne u takového dítěte, může mít fatální následky," říká Jágrová.

Počet případů onemocnění TBC podle Jágrové klesá. Zájem o očkování je ale stále znatelný. V roce 2013 bylo jen v Praze očkováno 990 dětí - z toho pouze u 365 novorozenců platila zvýšená rizika nákazy zmiňovaná ve vyhlášce.

Důležité informace

Tuberkulóza je zánětlivé onemocnění bakteriálního původu, které provází teploty, malátnost, únava, ztráta hmotnosti, v horších případech i vykašlávání krve. Někdy TBC dokonce napadá kosti, trávicí soustavu a mízní uzliny. "Ona se nepřenáší jako chřipka, že projdete kolem někoho, kdo to na vás s prominutím 'prskne'. Tam musí být kontakt dlouhodobý - minimálně osm hodin těsného kontaktu, aby mohlo dojít k přenosu onemocnění," říká Jágrová.

Nejlepší prevencí je nepřicházet zbytečně do kontaktu s osobou, o které víme, že je infekční, a dodržovat základní hygienické návyky.

Plošná vakcinace se prováděla až do roku 2010, pak ji ministerstvo zdravotnictví zrušilo. "Z důvodu nízké nemocnosti na tuberkulózu byl už menší profit z očkování, protože se očkovalo a očkuje živou očkovací látkou," dodává lékařka.

Loading...
Témata: Tuberkulóza | lékaři
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama