Němeček chce zvýšit odvody státu na 1007 korun, jinak prý hrozí krize

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dnes předložil k připomínkám návrh, podle kterého by měla měsíční platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané do zdravotního pojištění by od ledna 2017 měla stoupnout z 870 na 1007 korun. Němeček chce využít nárůst příjmů od státu hlavně k navýšení platů lékařů a sester. Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily vedení ČSSD, odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Svatopluk Němeček
doporučujeme

Meziročně by tak celkový odvod za státní pojištěnce narostl o 9,88 miliardy korun, uvedl Němeček v návrhu nařízení vlády, který dal k připomínkám. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přilévání peněz ze státní pokladny odmítá.

Šéf státní kasy tvrdí, že hospodaření resortu je netransparentní, peněz na provoz, a tedy i platy, je dost. Před hlasováním ve vládě bude chtít od Němečka vysvětlení, kde je 38 miliard korun, jež dává stát navíc zdravotnictví v letech 2014 až 2016.

Podle návrhu by měl vyměřovací základ u osoby, za niž je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát, vzrůst z nynějších 6444 korun na 7459 korun. Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun, v příštím roce by to mělo být 72,63 miliardy.

Získané peníze půjdou přednostně na platy. Další prostředky budou potřeba na moderní technologie a léky, zdravotní péči v sociálních službách a na podporu lékařských praxí v odlehlých regionech. Na pokrytí všech požadavků by v příštím roce zdravotnictví potřebovalo navíc 17,5 miliardy korun.

Návrh na zvýšení vyměřovacího základu, a tedy odvodů státu do zdravotnictví, musí podle platného zákona předkládat ministerstvo zdravotnictví vládě tak, aby do konce června o změně pro příští rok rozhodla. Němeček připravil už v lednu také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci na základě jasných kritérií, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala. Pravidelnou valorizaci by chtěl Němeček prosadit od ledna 2017.

"V případě, že by nebyl návrh přijat, hrozí už v příštím roce výrazné omezení péče, nebo naopak ještě vyšší výdaje státního rozpočtu k řešení akutní krize, která bez okamžitého stabilizačního opatření může české zdravotnictví zasáhnout v krátkodobém horizontu," varuje Němeček.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama