Přibylo českých turistů nakažených horečkou dengue. Nemoc si přivezli z ciziny

Praha – Počet Čechů, kteří se v cizině nakazili horečkou denge, v prvním čtvrtletí vzrostl. Příznaky dengue jsou podobné jako u obávané ziky, obvykle však trvají déle a jsou silnější, zejména náhle vzniklá horečka, úporná bolest svalů a kloubů a vyrážka šířící se z trupu na tvář a končetiny.

Přidejte svůj názor

Tiplice zelená
doporučujeme

Za první tři měsíce roku bylo v Česku hlášeno 29 případů horečky dengue u českých turistů nakažených v cizině, což je za stejné časové období nejvíce v posledních deseti letech. Představuje to více než 70 procent počtu hlášených případů v ČR za rok 2015. Uvedl to prezident Fóra tropické a cestovní medicíny a vedoucí lékař sítě očkovacích center a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Veřejnost se podle něj sice více obává horečky zika, přesto je ale horečka dengue, jejíž původci patří do stejné skupiny virů, mnohem častější, rozšířenější a pro nakažené velmi nebezpečná.

Stejně jako u horečky zika je hlavním přenašečem viru komár rodu Aedes s denní aktivitou. „Na rozdíl od malárie je nákaza možná i v pravé poledne na náměstí velkého města v turisticky populární oblasti," upozornil lékař. Tito komáři se množí v malém množství vody zachyceném například v odhozených nádobách, skořápkách kokosových ořechů nebo starých pneumatikách.

Onemocnění se podle něj vyskytuje ve většině zemí tropů a subtropů zejména v období dešťů. Individuální ochranou je pečlivé používání účinných repelentů, pomohou také sítě na okna a dveře.

Opakovaná infekce jiným typem viru, jsou celkem čtyři, může vést ke krvácení a šoku s rizikem smrti. Lék na virus dengue zatím neexistuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama