Pravda o současné krizi: Lékař nastínil možná řešení

Praha - České zdravotnictví zažívá krizi. Lékařů je nedostatek, nejsou finance a Česká lékařská komora (ČLK) upozorňuje na rozpad zdravotnictví. Lékař, vydavatel časopisů Přítomnost a The New Presence a publicista Martin Jan Stránský prozradil, co za tím stojí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lékaři
doporučujeme

Česko postrádá zhruba jeden až tři tisíce lékařů a pro příklad není třeba chodit daleko. Rokycanská nemocnice má podle publicisty problémy s personálním obsazením klíčového interního oddělení, zhruba polovina lékařů odešla, a proto musela od března snížit počet akutních lůžek ze 40 na polovinu.

"Jenže Rokycanská nemocnice je pouze necelých 23 km od Fakultní nemocnice v Plzni. Potřebuje tedy skutečně čtyřicet akutních lůžek a nikoli jen dvacet? Nemohli, nebo dokonce neměli, by „složitější" pacienti být léčeni ve Fakultní nemocnici Plzeň?" ptá se v deníku Právo. Oprávněnost těchto úvah podkládá statistikou, podle které je totiž v 3,6 lékaře na každých deset tisíc obyvatel, zatímco v zemích, jako jsou Holandsko a Francie je to 2,9 a 3,2 lékaře. 

ČLK i ostatní mají podle něj pravdu v tom, že platy lékařů jsou mizerné. "Ať už je jich dost nebo málo, odcházejí převážně kvůli penězům. V ČR si vydělá průměrný lékař pouze 1,7 násobek průměrného platu, v „optimální" Francii je to pětinásobek a v Holandsku si lékař vydělá dokonce až třináctkrát více než český lékař. Naše zdravotnictví je podfinancováno. Nikoliv drasticky, jak někteří tvrdí, ale přeci jen: ČR věnuje 7,2 procenta HDP do zdravotnictví; průměr v zemích OECD jen kolem 9 procent. Vláda už před pěti lety slíbila, že zvýší zdravotníkům mzdy na 1,5 až 3 násobek průměrné mzdy. Nestalo se," dodal.

To vede Stránského k poslední úvaze: "Jestliže plánuje až 28 procent čerstvých absolventů našich lékařských fakult okamžitý odchod z ČR do ciziny za vyšší peníze, je spravedlivé, aby stát a fakultní nemocnice (tedy vlastně my všichni) investovaly do studia každého z nich zhruba jeden milión korun? Pokud se student svobodně rozhodne odejít po dokončení studia pracovat do jiné země, neměl by státu peníze za výuku vrátit?"

Podle něj existují různá řešení. Jedním z nich je například změna vysokoškolského zákona a stanovení školného. To by ale bylo odpuštěno absolventům, kteří zůstanou pracovat v ČR minimálně tolik let, kolik studovali na vysoké škole. Stránský upozornil, že podobný systém existuje v jiných zemích, kde stát hradí školné za služby nově promovaných lékařů. Odchod by se tak mohl alespoň částečně zastavit.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama