Antibiotika končí, umírají statisíce lidí. EU má krizový plán

Praha - Antibiotika lze považovat za jeden ze zásadních průlomů medicíny. Bakterie v lidském těle si na ně ale postupně zvykají a hrozí, že do roku 2060 přestanou účinkovat zcela. Evropská unie proto chystá krizový plán.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle eurokomisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise vědci zjistili, že pokud nezměníme způsob užívání antibiotik, stanou se proti nim bakterie do roku 2060 odolné. "Jenom loni kvůli rezistentním bakteriím zemřelo v Unii 26 tisíc lidí, celosvětově půl milionu," řekl deníku Blesk.

Evropská unie má proto vypracovaný panevropský akční plán proti rezistentním bakteriím a chce podpořit plán Světové zdravotnické organizace. Za hlavní problé ale stále považuje nedostatek koordinace mezi jednotlivými odvětvími.

Důležitý sektor je podle něj zemědělství a následně lidský faktor, tedy to, jak lidé užívají antibiotika. "A třetí je životní prostředí. Když se zaměříte na továrny vyrábějící antibiotika ve třetích zemích, zjistíte, že nedodržují přísné podmínky a znečisťují zbytky antibiotik životní prostředí. Nikdo také pořádně nezanalyzoval situaci ve velkých městech. Kolik lidí dnes používá antibiotika v Praze? Kolik se jich pak dostane do kanalizace?" varuje eurokomisař.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama