V děčínské školce řádí žloutenka. Sto lidí musí být v karanténě

Děčín - V děčínské škole se objevila žloutenka typu A. Takzvaná nemoc špinavých rukou propukla v jedné rodině, kde se nakazili 3 její členové. Vedení školky ale o nemoci dětí nemělo tušení, protože probíhala bez příznaků, a z nařízení hygieniků je teď sto lidí v karanténě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Děti
doporučujeme

Opatření na největší školce v Děčíně kvůli žloutence typu A se týká 75 dětí a 15 dospělých. "Máme tedy zakázány všechny hromadné akce. Takže naše děti třeba nevyjedou do školky v přírodě, musíme zrušit plavání," uvedla ředitelka mateřské školy Kateřina Zimmermannová.

"První onemocněla žena, která měla klinický průběh onemocnění, byla hospitalizována," sdělila epidemioložka z Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Jde o maminku 5 dětí. Hygienici později zjistili, že 2 z nich už žloutenku prodělaly.

"Jedná se o rodinu s vysokým hygienickým standardem. Nepodařilo se nám bohužel zatím ještě vypátrat zdroj onemocnění. Rodina nikde necestovala," dodala Šimůnková.

Ve školce si ale nemoci všimnout nemohli, protože u dětí proběhla bez příznaků, jako je například zežloutnutí kůže. Necelou stovku lidí teď proto čeká 50denní důsledná karanténa a 3 kontrolní odběry krve. "Byli jsme na krvi. Teď půjdeme ještě dvakrát a nesmíme do většího kolektivu," řekla jedna maminka.

V České republice se v posledních letech žloutenka typu A šíří častěji. I když se jí přezdívá "nemoc špinavých rukou", objevuje se i u čistotných rodin. Příznaky se mohou podobat chřipce. Naštěstí v naprosté většině odezní bez následků.

Loading...
Témata: žloutenka | školky | děti
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama