Lékařské odbory chystají protest, lékaři nebudou pracovat přesčas. Krizi musí řešit vláda, volají

Praha – Celé září nebo říjen budou lékaři pracovat podle českých i evropských předpisů o přesčasech. Jinak řečeno, nebudou pracovat ani minutu přesčas. Lékařské odbory tak chtějí protestovat a upozornit tak na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích.

Přidejte svůj názor

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
doporučujeme

Dohodl se na tom dnes sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Novinářům to řekl předák Martin Engel. Podle něj české zdravotnictví nyní funguje právě jen díky nadměrné přesčasové práci.
Zářijová akce by se měla jmenovat Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Definitivní název lékařské odbory ještě nemají. Zatím není ani jasné, zda se do akce zapojí všechny nemocnice z regionů, nebo jen některé. Na tom se ještě předáci z krajů musí dohodnout.
Dohodl se na tom dnes sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Novinářům to řekl předák Martin Engel. Podle něj české zdravotnictví nyní funguje jen díky nadměrné přesčasové práci.
Zářijová akce by se měla jmenovat Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Definitivní název lékařské odbory ještě nemají. Chtějí podle svého šéfa ale ukázat, jak by zdravotnictví bez překročených přesčasů vypadalo. Zatím není ani jasné, zda se do akce zapojí všechny nemocnice z regionů, nebo jen některé. Na tom se ještě předáci z krajů musí dohodnout.
Podle Engela zdravotnictví trápí nejen nedostatek peněz, ale i špatná organizace práce. Pokud by podle odborářů zdravotnická zařízení dodržovala zákonné přesčasy 416 hodin za rok, neměla by po krátké době koho poslat do služeb. Nyní se stanovené množství překračuje 2,5krát, uvádějí odbory.

Šéfové odborových organizací z regionů se sejdou ještě v červnu. Vyhodnotí, zda vláda po jejich upozorněních a varováních přijímá nějaká opatření. Podzimní akce by se měla konat ale i tehdy, pokud kabinet zvýší odvody státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané, tedy když pošle do zdravotnictví ze státní pokladny víc peněz.

Engel to vysvětlil tím, že růst platů přímo nesouvisí s pracovními podmínkami, které jsou kvůli nadměrným přesčasů už neúnosné. Unavení lékaři mohou chybovat a poškodit pacienta. Podle vyjádření právníků by je soud neosvobodil jen na základě vysvětlení, že byli přepracovaní.

Desetiprocentní navýšení platů, jež slibují zdravotníkům v roce 2017 premiér Bohuslav Sobotka i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD), je pro lékařské odbory minimem, které by se už dál snižovat nemělo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce navyšovat odvody státu s odkazem na korupci ve zdravotnictví, což podle něj říká i EU.

Sněm dnes Babiše vyzval, ať se neschovává se svými tvrzeními za EU. Engel řekl, že jednal s komisařem EU pro zdraví, který byl minulý týden v ČR, a podle jeho vyjádření je určitá míra korupce všude, české zdravotnictví se tomu zásadním způsobem nevymyká.

Sněm v usnesení rovněž uvádí, že situace českého zdravotnictví je kritická, řešení přesahuje možnosti resortního ministra, za stav zdravotnictví je zodpovědná celá vláda. ČLK vyzvala vládu k přijetí záchranného plánu pro české zdravotnictví.

Podle Engela zdravotnictví trápí nejen nedostatek peněz, ale i špatná organizace práce. Pokud by podle odborářů zdravotnická zařízení dodržovala zákonné přesčasy 416 hodin za rok, Neměl by brzy kdo sloužit. Podle odborů se teď slouží v průměru 2,5 krát tolik přesčasů.

Šéfové odborových organizací z regionů se sejdou ještě v červnu, kdy vyhodnotí, justli vláda po jejich upozorněních a varováních přijímá nějaká opatření. Podzimní akce by se měla konat ale i tehdy, pokud kabinet zvýší odvody státu do zdravotního pojištění. Engel dodal tím, že růst platů přímo nesouvisí s pracovními podmínkami, které jsou kvůli nadměrným přesčasů už neúnosné. Unavení lékaři mohou chybovat a poškodit pacienta.

Desetiprocentní navýšení platů, jež slibují zdravotníkům v roce 2017 premiér Bohuslav Sobotka i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD), je pro lékařské odbory minimem, které by se už dál snižovat nemělo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce navyšovat odvody státu s odkazem na korupci ve zdravotnictví.

Sněm v usnesení rovněž uvádí, že situace českého zdravotnictví je kritická, za řešení je prý zodpovědná celá vláda. ČLK vyzvala vládu k přijetí záchranného plánu pro české zdravotnictví, LOK-SČL kroky komory podporuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama