Konec nesmyslných omezení? Praktici chtějí větší pravomoci při předepisování léků

Praha - Praktičtí lékaři dnes vyzvali ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby zrušily dosavadní omezení pro předepisování léků. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už dříve řekl, že s rozšířením pravomocí praktiků počítá.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Léky, ilsutrační fotografie
doporučujeme

Pacienti musejí pro recept na některé léky ke specialistům, jejichž péče je pro zdravotní pojišťovny dražší. Přesunem pravomocí k praktikům ušetří zdravotní pojištění a pro pacienty bude výhodnější, když všechny potřebné léky dostanou u svého praktika. Stejná situace je u některých plicních nemocí a kombinovaných léků s obsahem kortikoidů, u léků na mykózy, moderní protisrážlivé léky a běžné léky na záněty spojivek či ekzémy. V západní Evropě praktici tyto léky běžně předepisují.

"Žádáme příslušné orgány, aby vstoupily v jednání se zástupci praktických lékařů s cílem zrušit nesmyslná omezení v terapii a diagnostice u primární péče v ČR tak, aby se léčebná péče rozsahem a kvalitou dostala na úroveň standardů vyspělých zemí v EU," uvádí se v memorandu z Jarní interaktivní konference, na níž se o víkendu v Praze sešlo přes 1300 praktiků z celé ČR.

Podle memoranda je Česko na prvním místě v EU v počtu preskripčních omezení pro praktiky. Jako příklad uvedl omezení v předepisování léků diabetikům. Praktici jim nemohou napsat moderní antidiabetika, ale jenom ta, kde je vyšší riziko prudkého poklesu hladin cukru v krvi, což je pro diabetika nebezpečná komplikace.

"V současnosti 95 procent zahraničních ordinací praktických lékařů léčí diabetiky a může jim předepisovat všechny moderní léky na léčbu cukrovky, lázně, glukometr a proužky pro měření cukru v krvi. U nás se sice přibližně 120.000 pacientů s cukrovkou druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem, léčí ve 2500 praxích všeobecných lékařů, jejich pravomoci při předepisování léků jsou však neúměrně osekány," uvedl místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen.

"Pan ministr uvedl, že v tomto ohledu mohou lékaři počítat s jeho podporou, takové přiblížení péče pacientům mu připadá smysluplné," řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Společnost všeobecného lékařství se podle ní zatím na ministra oficiálně neobrátila.

"Rozšíření preskripce může být provedeno pouze ve správním řízení. Předpokladem je podání účastníka řízení nebo jiné skutečnosti, které úpravu podmínek prokazují, jako stanovisko odborné společnosti či aktuální doporučené postupy," řekla ČTK Hana Pavlíčková z tiskového a informačního oddělení lékového ústavu. Pokud by zrušení preskripčního omezení znamenalo nárůst počtu léčených, je nutno doložit farmakoekonomickou analýzu, případně odhad nárůstu nákladů, dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama