Vydíráte veřejnost, děsíte lidi, je mi trapně. Babišovi došla trpělivost a napsal ostrý dopis

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš napsal otevřený dopis prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. Tvrdí v něm, že komoře jde jen o platy a veřejnost děsí lživými argumenty.

Přidejte svůj názor 97 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Kubek dlouhodobě tvrdí, že situace ve zdravotnictví je katastrofální kvůli nedostatku financí. Hrozí tak prý jeho rozpad a vláda by měla připravit plán, jak zabránit dalšímu odchodu lékařů. Kubek proto navrhuje například pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce a zvyšování platů lékařů a dalších zdravotnických pracovníků.

ČLK proto spustila kampaň s názvem Zdravotnictví volá o pomoc, podle Babiše se ale jedná o prostředek sloužící k politickému boji před blížícími se krajskými volbami. "Vaše kampaň nevrcholí v červnu, kdy bude vláda rozhodovat o výši plateb za státní pojištěnce, ale na podzim: tedy v době krajských voleb," napsal Babiš Kubkovi.

"Z Vašich veřejných prohlášení mám bohužel stále intenzivnější pocit, že Vám jako prezidentovi České lékařské komory ve skutečnosti nejde o zlepšení poměrů v našem veřejném zdravotnictví, ale pouze o vyšší platy lékařů. A že kvůli tomu neváháte cynicky a pokrytecky vydírat českou veřejnost, když zneužíváte výjimečného postavení lékařů," pokračuje ministr v otevřeném dopise.

"Jak i Vy sám nejlíp víte, našemu veřejnému zdravotnictví samozřejmě žádný kolaps nehrozí. Opakovaně strašíte českou veřejnost tím, že stále více českých lékařů odchází kvůli nízkým platům do zahraničí," dodal Babiš.

Šéf hnutí ANO podle svých slov není proti zvyšování platů lékařů, nesouhlasí ale se skokovým zvýšením o 30 procent. "Jak bychom takový nárůst vysvětlili ostatním veřejným zaměstnancům?" ptá se Babiš a pokračuje: "Možná byste ve Vaší profesionální PR kampani mohl občanům České republiky říct celou pravdu o českém zdravotnictví, aby lépe porozuměli celému problému a mohli si udělat objektivnější představu. Ostatně zaslouží si to, když si Vás ze svých daní platí."

Reakce Milana Kubka na dopis Andreje Babiše

Vážený pane ministře,

Přistupuji na Vámi zahájený způsob komunikace, proto na Váš otevřený dopis datovaný dnem 6. 4. 2016 odpovídám stejným způsobem. Podotýkám ovšem, že bych namísto dialogu prostřednictvím médií upřednostnil věcné jednání založené na faktech.

Hned v úvodu svého dopisu se dopouštíte významné nepřesnosti, když za cíl kampaně „Zdravotnictví volá o pomoc" považujete zvýšení platů zdravotníků. Cílem naší informační kampaně je ukázat na skutečný stav českého zdravotnictví, které je v hluboké personální krizi, a přinutit politiky, aby konečně začali tento problém řešit. Samozřejmě s vědomím, že bez valorizace ceny práce v Seznamu zdravotních výkonů, bez férových úhrad od zdravotních pojišťoven, bez spravedlivého odměňování a bez dodržování zákoníku práce žádné řešení neexistuje.

Rovněž bych chtěl rozptýlit Vaše obavy, že snad Česká lékařská komora zakládá nějaké politické hnutí, které by mělo ve volbách konkurovat vašemu hnutí ANO. Nic takového nechystáme.

Dále děkuji za Váš výklad úlohy profesní lékařské samosprávy dle zákona č. 220/1991 Sb., dovoluji si však upozornit, že Ústavní soud, který se v minulosti na obdobný podnět zákonodárců z ODS činností České lékařské komory zabýval, ve svém rozhodnutí zaujal názor zcela opačný. Má-li Česká lékařská komora garantovat odbornost lékařů a hájit jejich práva a profesní zájmy, nemůže ignorovat problémy financování a organizace zdravotnictví. Ostatně Vy sám v další části dopisu nejenom mně osobně, ale celé ČLK vyčítáte, že se málo staráme o kontrolu hospodaření nemocnic. V souvislosti s tímto vaším názorem doufám, že podpoříte požadavek ČLK na navrácení kompetence posuzovat personální vybavení poskytovatelů zdravotních služeb a na právo ukládat poskytovatelům opatření k nápravě ze strany ČLK zjištěných nedostatků v poskytování lékařských zdravotních služeb.

Rovněž se mýlíte ve svém tvrzení, že podle ČLK je jediným problémem českého zdravotnictví nedostatek finančních prostředků. Pravda, naše zdravotnictví je skutečně katastrofálně podfinancované. Výdaje na zdravotnictví patří v ČR mezi nejnižší v rámci EU nejenom v absolutních částkách na jednoho obyvatele, ale i při zohlednění tzv. parity kupní síly nebo vyjádřené procentem HDP. S nedostatkem peněz však úzce souvisí prohlubující se nedostatek kvalifikovaných zdravotníků. Řada regionálních nemocnic je v současnosti personálně zdevastovaná a čím dál více závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, např. okresní interny. V mnoha městech a obcích občané marně shání praktické lékaře. Kvůli nedostatečným úhradám od zdravotních pojišťoven se navíc prodlužují čekací doby na vyšetření u ambulantních specialistů.

Při nedostatku zdravotníků je zdravotní péče zajišťována pouze za cenu porušováním platných zákonů, vyhlášek a nařízení. Profesor Pafko na naší nedávné tiskové konferenci například dokladoval, že více než 90 % chirurgických oddělení v České republice soustavně porušuje zákoník práce. To jsou alarmující údaje. Přepracovaní lékaři a zdravotní sestry se totiž častěji dopouští chyb, což ohrožuje pacienty. Jen v porodnicích schází více než 200 kvalifikovaných porodníků. Regionální nemocnice hledají prostřednictví inzerátů více než osm set lékařů. Zdravotních sester a ošetřovatelek chybí tisíce. Zaznamenali jsme již dokonce i případy nelegálního zaměstnávání cizinců se spornou kvalifikací. Zdravotnictví je skutečně v hluboké personální krizi. To je holý fakt.

Nedostatek peněz, nedostatek lékařů i ostatních zdravotníků jsou spolu s porušováním platných zákonů a dalších právních norem příčinou krize českého zdravotnictví. Ta se projevuje poklesem dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotních služeb pro naše občany. Česká lékařská komora tyto alarmující skutečnosti nemůže ignorovat. Zdravotnictví volá o pomoc.

Další část Vámi podepsaného dopisu pak tvoří směs nepravdivých, případně zavádějícím způsobem interpretovaných informací, které takto chaoticky a diletantsky navršili patrně nějací vaši nekvalifikovaní poradci. Tyto pasáže raději ponechám bez komentáře. Pro Vaši potřebu a poučení si však dovoluji přiložit prezentaci, na jejímž základě jsme novinářům vysvětlovali hloubku krize českého zdravotnictví a její příčiny.

Vzhledem k tomu, že nejenom v dopise, se kterým jste seznámil novináře, ale i ve svých dalších veřejných vystoupeních zmiňujete názory zahraničních expertů, kteří kritizují údajnou „nehospodárnost" českého zdravotnictví, dovoluji si naopak připomenout hodnocení Euro Health Consumer Index 2015, které zveřejnily Vámi ovládané Lidové noviny dne 1. 2. 2016. Podle této studie je české zdravotnictví naopak vysoce efektivní, zatížené pouze minimální mírou korupce a díky nízkým mzdám zdravotníků i velmi levné. Patrně se neshodneme na tom, zda jsou mzdy a platy zdravotníků přiměřené. Česká lékařská komora, které záleží na kvalitě zdravotní péče, samozřejmě podporuje oprávněné požadavky lékařů a ostatních zdravotníků na růst platů a mezd. Vy, jako podnikatel mimo jiné i ve zdravotnictví, podle všeho upřednostňujete lacinou pracovní sílu, tedy minimální mzdové náklady a svůj maximální zisk.

Česká lékařská komora není spokojena s prací ministerstva zdravotnictví. Otevřeně jsme to sdělili panu ministrovi Němečkovi, který byl přítomen jednání listopadového sjezdu ČLK, jehož delegáti přijali většinou 74% přítomných usnesení vyjadřující tuto nespokojenost. Delegáti téhož sjezdu zároveň většinou 95% přítomných schválili usnesení: „Sjezd ČLK vyzývá ministra financí, který opakovaně tvrdí, že se ve zdravotnictví krade, aby se v případech, kde má konkrétní informace, neprodleně obrátil na orgány činné v trestním řízení tak, jak je povinován zákony České republiky. V případě, že ministr financí taková zjištění nemá, pak ho Sjezd ČLK vyzývá, aby od těchto dehonestujících výroků neprodleně ustoupil." Pane ministře, to opravdu nemůžete přestat urážet tisíce lékařů a zdravotních sester, díky jejichž obětavosti a na jejichž úkor zdravotnictví stále ještě jakž takž funguje?

Vážený pane ministře, dovoluji si Vás tímto požádat o jednání o přípravě krizového plánu pro zdravotnictví, jehož vytvoření požaduje Česká lékařská komora po Vládě ČR, která jako celek občanům zodpovídá za dostupnost a bezpečnost zdravotní péče. Uvítali bychom, kdybyste také Vy sám podpořil svolání koaličního jednání k situaci ve zdravotnictví, na kterém by ČLK měla možnost informovat o krizi ve zdravotnictví a představit své návrhy na její řešení. Přehled našich návrhů si dovoluji připojit na konec svého dopisu, aby bylo jasné, jakým způsobem navrhuje lékařská komora krizi řešit. Zdravotnictví volá o pomoc a já doufám, že nám i Vy pomůžete.

Loading...
Vstupte do diskuze (97)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama