Vláda přidá zdravotníkům peníze. Platy se jim zvýší od 1. ledna

Praha - Lékaři, sestry a další zdravotnický personál dostane přidáno. Vláda schválila navýšení jejich platů o 10 procent. Koalice se na tom dohodla s odbory.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda o navýšení platů zdravotníků je výsledkem situace, kdy českému zdravotnictví dochází lidské síly. Na zvýšení platů dlouhodobě tlačí Česká lékařská komora a argumentuje právě odlivem lékařů či sester z českých nemocnic. Podle komory je navýšení platů jedním ze způsobů, jak personálně posílit české nemocnice a zdravotnictví obecně.

Na zvýšení platů se proto celkem nepřekvapivě shodla vládní koalice s lékařskou komorou, lékařskými odbory i zástupci krajů, kteří patří mezi zřizovatele nemocnic. Souhlas s navýšením platů o deset procent už premiér Bohuslav Sobotka avizoval před několika týdny.

"Jsem přesvědčen o tom, že není možné riskovat, že nám budou odcházet zdravotní sestry i lékaři, a myslím si, že jim musíme dát dlouhodobou perspektivu toho, že se vyplatí ve zdravotnictví zůstat. Nejenom kvůli penězům, ale kvůli tomu, že zajistíme funkční systém poskytování zdravotní péče a co nejlepší podmínky pro jejich práci, a především dlouhodobě stabilní podmínky," řekl tehdy premiér.

Platy zdravotníkům stoupnou od 1. ledna příštího roku. Nebude to ale zadarmo. V příštích dnech bude vláda jednat o navýšení plateb za státní pojištěnce. "Ministerstvo financí je ochotno dát za státní pojištěnce dvě miliardy. Takže resort dostane navíc 11miliard korun. Na desetiprocentní navýšení stačí šest miliard," avizoval dnes ministr financí Andrej Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama