V Česku zoufale chybí léky: Poslanci chtějí trestat distributory

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý začala projednávat novelu zákona, která by měla udělat přítrž největšímu strašákovi lékáren - nezvladatelnému vývozu potřebných léků do zahraničí. Poslanci chtějí vývozcům rozdávat milionové pokuty, v krajních případech chtějí zakázat provozování činnosti až na dva roky.

Přidejte svůj názor

Léky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ačkoli si poslanci myslí, že našli řešení, které by mělo omezit vývoz potřebných léků do zahraničí, Českou lékárenskou komoru zatím příliš nepřesvědčili. Ta vidí problém v tom, že výrobci léčiv po získání české licence nenesou téměř žádnou odpovědnost, a tak není možné zajistit, aby jejich léky byly dostupné v tuzemských lékarnách.

Mnohem výhodnější je totiž léky prodat do zahraničí, kde za ně dostanou víc peněz. "U nás jsou jedny z nejlevnějších léků v Evropě - snad jen v Chorvatsku a v Řecku mají léky levnější," uznává poslanec Rostislav Vyzula (ANO).

A právě to je důvod, proč je čeští distributoři, než aby dodali léky na domácí trh, raději vyvážejí. Právě této praxi by ale měla zabránit novela zákona o léčivech, kterou se dnes poslanci zabývali.

Ta mimo jiné počítá s tím, že distributoři léků nebudou moci vyvézt léky do zahraničí bez souhlasu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pokud nařízení poruší, bude jim hrozit pokuta až 20 milionů korun, v krajním případě i zákaz činnosti na dva roky.

"V případě, že SÚKL shledá, že by to mohlo ohrozit dostupnost pro české pacienty - může vydat zákaz toho reexportu," potvrdil TV Nova ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Loading...
Témata: súkl | léky | Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama