Vznikne registr hrazené zdravotní péče, Zeman novelu podepsal

Praha – Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o zdravotních službách, díky které bude moci vzniknout Národní registr hrazených zdravotních služeb. Dojde také k modernizaci stávajících databází. Novela se stane účinnou počátkem druhého měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy 1. června.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Novela mimo jiné zřizuje Národní diabetologický registr a Národní registr intenzivní péče. Do Národního registru hrazených zdravotních služeb budou pojišťovny posílat údaje například o poskytnuté péči, pacientovi i úhradách z veřejného pojištění. Údaje z registrů mají podle ministerstva přispět ke zkvalitnění zdravotní péče a ke zpřesnění stanovování úhrad. Podle úřadu odpadne administrativa, díky registrům bude možné zrušit řadu statistických zjišťování.

Nově také vznikne neveřejný registr zdravotníků. Původní databáze zanikla před třemi lety kvůli nálezu Ústavního soudu, která argumentoval neoprávněným zásahem do soukromí zdravotníků. Bez registru je ale podle ministerstva zdravotnictví obtížné sledovat demografický a kapacitní vývoj populace zdravotnických profesionálů, analyzovat dostupnost jejich služeb pro lidi nebo předvídat potřebné vzdělávací kapacity.

Šéf rezortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už dříve varoval, že bude sbírat větší objem údajů než nyní a systém jejich zabezpečení bude robustní. Nové registry budou pod kontrolou Úřadu pro ochranu osobních údajů. Stávající registry a celý systém hlášení existujícího Národního zdravotnického informačního systému budou na nová pravidla převáděny postupně.

Změny podle zastánců novely zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici se však obávají o ochranu shromažďovaných dat o pacientech, která mají být až postupně anonymizována.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama