V Česku rodí víc žen nad 35 let, výsledky porodnictví to nezhoršilo

Praha - Přestože v Česku přibývá žen, které rodí po 35. roce věku, celkové výsledky porodních komplikací a zdraví dětí se tím nezhoršují.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Loni se podle Českého statistického úřadu v Česku narodilo 110.800 dětí, meziročně o 900 víc. Stoupla i úroveň plodnosti, z 1,53 na 1,57 dítěte na jednu ženu při průměrném věku ženy při narození dítěte 30 let.

Dosáhnout dobrých výsledků porodnictví je při rostoucím věku rodiček podle odborníků těžší. Mezi lety 1989 až 2013 výrazně přibylo porodů žen nad 35 let a ubylo u žen od 15 do 24 let. Ve srovnání s vybranými zeměmi Evropy ale není věková struktura rodiček v Česku nejhorší. Mnohem vyšší podíl v počtech porodů mají ženy nad 35 let ve Španělsku, Švýcarsku, Británii, Švédsku, Nizozemsku, Německu či Dánsku. Mnohem méně žen rodí do 20 let věku ve Švýcarsku, Švédsku, Nizozemsku či Dánsku.

Vedoucí perinatologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí a vedoucí spolupracujícího centra WHO pro perinatální medicínu Petr Velebil vyzdvihl, že Česko má nejnižší úmrtnost plodů a novorozenců do prvního týdne života v Evropě; loni činila 4,7 promile. Je to podle něj hlavně díky funkční síti specializovaných center.

Výsledek porodnictví ovlivňují také počty vícečetných porodů. V roce 2010 to v ČR bylo 2,13 procenta všech porodů, jedno z nejvyšších čísel v Evropě, což pro úspěch porodu je nevýhodné, protože dvojčata mají oproti průměru dvakrát až třikrát horší úmrtnost.

O domácí porody se vede v Česku mnohaletý spor. Zákon je nezakazuje, žena rodit doma může. Porodním asistentkám ale hrozí za vedení domácího porodu milionová pokuta. Mohou vést porod v nemocnici, s níž mají smlouvu, zdravotní pojišťovna to zaplatí. V dosahu ale musí být lékař pro případ komplikací. Porodní asistentky mohou pečovat o ženu v těhotenství a pak i po celé šestinedělí.

Porodní asistentky usilují o zvýšení pravomocí, chtěly by vést porody v porodních domech. Velebil soudí, že při naplnění požadavků na vzdělání a praxi jsou jejich kompetence dostatečné, a v mnoha případech výtečné.

Loading...
Témata: porody | Zdravotnictví | ženy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama