Ministr zdravotnictví připravil novelu s pravidelnou valorizací odvodů státu

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) připravil novelu, podle které by měly být pravidelně valorizovány odvody státu ze zdravotního pojištění. Díky tomu by zdravotníci by mohli dostat jistotu růstu platů na více let. 

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Svatopluk Němeček
doporučujeme

Rezort zdravotnictví souběžně s návrhem vládního nařízení, kterým by v roce 2017 stouply odvody státu o 9,88 miliardy, připravilo novelu zákona o pojistném. Tou by se odvody státu pravidelně valorizovaly. Podle propočtů by v letech 2017 až 2019 resort dostal každý rok o 8,44 miliardy více a v roce 2020 o 8,37 miliardy.

Pokud by stát peníze nepřidal, dostaly by se pojišťovny podle propočtů analytické komise složené ze zástupců zdravotních pojišťoven kvůli navyšování platů do několikamiliardových deficitů.

Za čtyři roky by se platba státu měla dostat na úroveň plateb pojištěnců bez zdanitelných příjmů, což už dříve požadovala zdravotnická veřejnost. Nyní stát platí za každého z téměř šesti milionů pojištěnců 870 korun měsíčně.

Vládnoucí koalice se shodla s kraji a zástupci lékařů a odborů na desetiprocentním růstu platů v nemocnicích v roce 2017. Shoda není v tom, kde na to vzít. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) tvrdí, že stát musí přidat příští rok aspoň čtyři miliardy, aby růst platů nedopadl na pacienty. Pokud stát nepřidá, platy nebudou moci růst, nebo se omezí péče, což je pro něj nepřijatelné.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že by úřad mohl dostat od státu příští rok dvě miliardy korun navíc, dalších devět miliard získá z nárůstu výběru pojistného za zaměstnance a podnikatele. Vyšší výběr vyplývá z očekávaného růstu platů a poklesu nezaměstnanosti.


Ministr dodal že u novely zákona, která je v připomínkovém řízení, narazil na zásadní rozpor s Babišem, podle kterého by měly být nároky pokryty z nárůstu výběru pojistného, nikoli ze zvýšení platby ze státního rozpočtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama