Vyšší mzdy? Vláda musí dát peníze, dohodli zástupci nemocnic s Němečkem

Praha - Zástupci nemocnic se dnes shodli s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) na tom, že vláda musí dát peníze zdravotnickým zařízením, aby mohly platy růst o deset procent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Fakultní nemocnice v Motole
doporučujeme

Zaměstnancům mají přidat všechny nemocnice, státní, akciové společnosti i soukromé. Ve fakultních a státních nemocnicích ministerstvo navýšení platů nařídí, v krajských nemocnicích by ho mělo zaručit memorandum, které chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepsat s kraji. V soukromých nemocnicích bude navýšení zajištěno cestou úhradové vyhlášky.

"Pokud skutečně má být zrealizováno rozhodnutí koalice o desetiprocentním navýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních, tak je potřeba, aby stát velmi výrazně zvýšil platbu za státní pojištěnce. Náš minimální odhad je na čtyřech miliardách korun, jinak by to muselo jít na úkor péče pro pacienty, což si neumím představit," řekl ministr.

Pokud by měly nemocnice dostat peníze i na další rozvoj, je požadovaná částka ještě vyšší. Němeček navrhuje pro příští rok růst odvodů státu za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, na 1007 korun, systém by tak získal navíc 9,88 miliardy korun.

Státní nemocnice letos po zvýšení odvodů státu tabulkové platy zvýšily, aniž omezily osobní ohodnocení či odměny, řekla za Asociaci nemocnic, která sdružuje 20 státních nemocnic, ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Pokud by stát na navýšení platů od ledna 2017 neposlal v odvodech peníze, zvýšily by se sice opět tarify, musely by se ale omezit motivační složky platu, dodala.

Pokud se mají zastavit odchody lékařů a sester z nemocnic, musejí zaměstnanci dostat perspektivu, řekl za Asociaci českých a moravských nemocnic, sdružující na 120 regionálních nemocnic, Stanislav Fiala. Vláda by se podle něj měla zavázat, že v dalších třech letech stoupnou platy vždy o deset procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama