Strategie zdravotnictví do roku 2017: Během tří let růst platů o 30 procent

Praha - Zvýšení platů v nemocnicích o deset procent příští rok a během tří let celkem o 30 procent obsahuje Strategie zdravotnictví do roku 2017, o které dnes jednal ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem.

Přidejte svůj názor

Fakultní nemocnice v Motole
doporučujeme

Strategie se věnuje také reformě vzdělávání lékařů a sester a snížení administrativy v nemocnicích. Cílem je zastavit odchody lékařů a sester z nemocnic a získat zpět ty, kteří už odešli, řekl ministr novinářům.

Vláda má ve středu projednat výdajové rámce státního rozpočtu a konvergenční program. Jednat tedy bude i o zdrojích pro zdravotní pojišťovny, které nemocnicím mají peníze na platy poslat. Bez navýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané nemůže být naplněn příslib vládní koalice o navyšování platů zdravotníků o deset procent od 1. ledna 2017, připomněl Němeček. "Naše představa je taková, že by tento krok měl být třikrát po sobě, aby to bylo výrazným signálem pro zdravotnickou veřejnost," řekl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však mluví jen o dvou miliardách, které by přidal ze státní pokladny na odvody. Tvrdí, že výběr pojistného za zaměstnance a podnikatele stoupne s růstem platů a poklesem nezaměstnanosti o devět miliard, celkem tak podle něj bude mít resort navíc 11 miliard. Čerpat by měl také z rezerv, uvádí Babiš s odkazem na "černé díry" v hospodaření resortu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama