Potřebujeme 10 miliard, jinak se rozpadne systém nemocniční péče, varuje krizový štáb vládu

Praha – Vláda musí zvýšit odvody státu do zdravotnictví, vyzval k tomu dnes Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů. Pro příští rok je podle krizového štábu nezbytné zvýšit odvody státu o deset miliard, s nižšími finančními prostředky nelze současnou kritickou situaci zvládnout.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
doporučujeme

„Jsme si jisti, že široká veřejnost, lékaři, sestry a další zaměstnanci nemocnic, stejně jako pacienti, nebudou obdobně jako v minulých letech nečinně přihlížet uzavírání nemocnic. Očekávaným a zčásti již ohlášeným protestům může předejít jen zásadní a rozhodné opatření vlády," uvedl v prohlášení krizový štáb sdružující Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů, Národní radu osob se zdravotním postižením, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů.

Vláda Bohuslava Sobotky se bude zabývat výdajovými rámci pro příští rok ve středu. Podle krizového štábu by se měla platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané srovnat s tím, co hradí lidé bez zdanitelných příjmů.

Příspěvek za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců činí 870 korun měsíčně, příští rok by podle návrhu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) měl stoupnout na 1007 korun. Zdravotnictví by dostalo navíc 9,88 miliardy.

Štáb v prohlášení uvedl, že personální krize v nemocnicích vrcholí. „Z důvodu nedostatku personálu snižují nemocnice počty lůžek, zavírají oddělení, hrozí uzavírání některých nemocnic a dominový efekt na celou nemocniční síť s fatálním dopadem na pacienty," píše se v něm.

Řešení je prý teď v rukou vlády, věc totiž podle krizového štábu přesahuje možnosti ministra zdravotnictví. Krizi prý není možné řešit bez razantního navýšení platů a mezd a tomu odpovídajícího přesunu finančních zdrojů do nemocnic.

Nárůst nižší než požadovaných deset miliard povede podle krizového štábu k dalším odchodům lékařů a sester, následně k rozpadu nemocniční sítě, potažmo celého systému poskytování péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama