VZP začne prověřovat v registru smluv nákupy nemocnic, některé možná podvádí

Praha – Od prvního července začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) prověřovat nákupy. V tu chvíli totiž vstoupí v platnost zákon o zveřejňování smluv.

Přidejte svůj názor

Všeobecná zdravotní pojišťovna
doporučujeme

Tým analytiků VZP posoudí v registru smluvní vztahy nemocnic s dodavateli kardiostimulátorů, defibrilátorů a dalších zdravotnických prostředků. VZP zaplatí nemocnicím méně za ty prostředky, které podle smlouvy nakoupily levněji, než vykázaly pojišťovně. Informoval o tom náměstek Petr Honěk.

Pojišťovna se má podle něj podezření, že některé nemocnice účtují za materiál víc, než za kolik ho nakoupí. Bližší informace však neuvedl. Pokud budou výrazné odchylky objeveny, pojišťovna prý zasáhne a bude ceny snižovat.

„Ačkoliv Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra sleduje tuto agendu již nyní, plánuje v průběhu letošního roku posílit analytické a kontrolní činnosti tak, aby byla kontrola ještě efektivnější," uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí největší zaměstnanecké pojišťovny Hana Kadečková.

Mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová uvedla, že už samotný krok zveřejňování obchodních smluv, kde je vidět nákupní cena ve srovnání s maximální cenou v číselníku, přinese efekt, bez zásahu zdravotních pojišťoven. Druhá největší zaměstnanecká pojišťovna podle ní nečeká na červencovou platnost zákona. „S nemocnicemi, které už zveřejňují smlouvy o pořízení léčiv a zdravotnického materiálu na svých webových stránkách, vyjednává pojišťovna nižší ceny již nyní," dodala.

VZP podle Hoňka snižuje úhrady zdravotnického materiálu od roku 2013, kdy nastoupilo nové vedení. Když se z interního výkazního systému zjistí, že některé nemocnice účtují méně, než je cena daná číselníkem, úhrada se sníží. „Další je obecná znalost trhu a trošku investigativní práce, kdy víme, že materiály se určitě dají koupit za nižší ceny, takže přistupujeme opět k úpravě tak, aby se blížily ceně, za kterou se dá na trhu pořídit," popsal dosavadní postupy náměstek.

Aktuálně narovnává VZP ceny zdravotnických prostředků k 1. červnu v průměru o deset procent u defibrilátorů a nové technologie implantace srdeční chlopně pomocí katetru TAVI. Očekávaná roční úspora je 85 milionů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama