Kolaps nemocnic? Polovina zdravotníků chce odejít ještě letos, ukázal průzkum

Praha - Odbory provedly průzkum mezi zdravotníky. Víc jak polovina jich chce z nemocnic ještě letos odejít a jako důvod uvádějí nízké mzdy a přetěžování. Ve srovnání s předchozími roky se tak situace zhoršila.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nespokojenost roste zejména v obchodních společnostech, kde jsou platy v průměru zhruba o 6000 korun nižší. Novinářům to po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Do průzkumu, který potrvá do konce května, přišlo za pět dní 2500 odpovědí. Výsledky dostane 6. června celostátní tripartita. Obdrží je také Němeček.

Na 90 procent odpovídajících uvedlo, že se nemohou starat o pacienty, jak by chtěli a měli, protože na odděleních je naprostý nedostatek personálu. Ve zdravotnictví chce zůstat jen 48 procent dotázaných a 52 procent plánuje odejít. Největší procento chce odejít ze soukromých nemocnic a nemocnic krajů, které jsou ve formě obchodních společností; je to téměř 26 procent odpovědí. Přestávky v práci na jídlo a oddech může čerpat jen 28 procent zaměstnanců, 38 procent jen někdy a zbytek nečerpá přestávku vůbec.

Data podle ní potvrzují nezbytnost navýšení platů a mezd, na něž musí přidat stát. Odbory i zaměstnavatelé jsou zajedno, že stát by měl v příštím roce přidat zhruba deset miliard na odvodech za děti, důchodce či nezaměstnané, aby platy a mzdy v nemocnicích mohly stoupnout o deset procent.

Jinak podle Žitníkové hrozí další odchody lékařů a sester, uzavírání nemocničních oddělení a zhoršení péče o nemocné.

Navýšení odvodů o 9,88 miliardy, jak navrhuje Němeček, a tedy i platů a mezd v nemocnicích v příštím roce o deset procent, podporují premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je ochoten ze státního rozpočtu na ně dát jen dvě miliardy, podle jeho propočtů dostane zdravotnictví víc o devět miliard z nárůstu výběru pojistného za zaměstnance a podnikatele, celkem tedy bude mít navíc 11 miliard.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama