Lékaři poprvé ověří transplantaci děloh od mrtvých dárkyň

Praha - Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice chystají jako první na světě studii, která má srovnat možnosti transplantace dělohy od živých a zemřelých dárkyň.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lékaři
doporučujeme

Dosud pacientky dostaly orgán hlavně od živých, na světě se uskutečnilo jen 13 zákroků. Česko je šestou zemí, kde lékaři transplantaci udělali. Poprvé ji provedli 30. dubna mezi matkou a dcerou, obě ženy jsou v pořádku. Novinářům to dnes řekli zástupci IKEM a motolské nemocnice.

Transplantace dělohy může pomoci ženám, které se narodily bez tohoto orgánu či o něj kvůli nemoci přišly. Dá jim šanci mít vlastní dítě. V Česku by mohlo být v budoucnu 2000 až 4000 pacientek.

Nyní poprvé čeští lékaři transplantovali dělohu třicetileté Janě. Dárkyní byla její třiapadesátiletá matka Marta. Dva týdny po operaci, která trvala asi 16 hodin, se obě ženy cítí velmi dobře. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík o provedené operaci mluví jako "o první vlaštovce, která dělá jaro".

Experti už mají připravenu studii, v níž chtějí provést 20 zákroků. Polovina pacientek by měla dostat orgán od živé dárkyně, polovina od zemřelé. "Bude to druhá studie na světě a první, která porovná transplantace od živých a mrtvých dárkyň. Jak známe své lékaře, věřím, že laťku (první studie) přeskočí," uvedl šéf IKEM Aleš Herman.

Loading...
Témata: lékaři | transplantace
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Zvláštní pomůcky pro handicapované? Dotaci získá víc lidí, senátní výbory…

13.08.2019 14:18 Aktualizováno Senát zřejmě beze změny schválí poslaneckou novelu rozšiřující okruh handicapovaných lidí, kteří…

České zdravotnictví se otřásá. Bude stávka? Vojtěch rozzuřil odbory

12.08.2019 18:42 Aktualizováno Odbory a další organizace nemocnic, lékařů či pacientů žádají zvýšení výdajů na zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama