Porodní domy v Česku? Jejich otevření brání dvě podmínky

Praha - Předsedkyně hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová na dnešní tiskové konferenci zveřejnila záměr uspořádat v Praze cyklus kulatých stolů na téma porodních domů a jejich zřizování v České republice.

Přidejte svůj názor

Narozená miminka
doporučujeme

Odborná debata by se podle ní měla vést nejen o možnostech zřizování porodních domů, ale také o jejich postavení včetně případné úhrady péče ze zdravotního pojištění. Její plán na uspořádání debat podpořil také pražský zastupitel Miloš Růžička (Trojkoalice), který je předsedou výboru pro zdravotnictví a bydlení.

Porodní domy vedou porodní asistentky a jde o zařízení nabízející přirozenější prostředí k porodu než nemocnice. Jsou samostatné, ale v případě komplikací nebo návazné péče spolupracují s porodnicí. Magistrát hlavního města by mohl nejen podpořit cyklus kulatých stolů zainteresovaných odborníků, ale také exkurze nejen odborníků, ale i úředníků do porodních domů v zahraničí, uvedla Sovová.

V Česku je aktuálně připraveno asi deset projektů porodních domů. Jejich otevření brání dvě podmínky - porodní dům musí být vybaven jako porodní sál a neustále musí být přítomen lékař. Unie porodních asistentek se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví zmírnění těchto podmínek.

V sousedním Rakousku, kde jsou podmínky srovnatelné, funguje 13porodních domů, uvedla biostatistička Markéta Pavlíková. Velmi rozšířená je tato forma péče v Anglii. Od roku 2014 tam platí národní doporučení, že pro nízkorizikové rodičky je porodní dům ze zdravotnického hlediska nejlepší variantou. Tamní studie z roku 2011 zjistila, že při porodu této skupiny žen v porodnicích je dvojnásobné riziko akutního císařského řezu a mají více poporodních poranění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama