Němeček ustoupil Babišovi: Odvody státu mají vzrůst celkem o 5,05 miliardy

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí předloží vládě návrh, podle kterého má od ledna 2017 měsíční platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané do zdravotního pojištění stoupnout z 870 na 940 korun. Ministr tedy po kritice ze strany Andreje Babiše (ANO) z původních požadavků slevil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Svatopluk Němeček
doporučujeme

Meziročně by tak celkový odvod za státní pojištěnce narostl o 5,05 miliardy korun. Němeček původně usiloval o to, aby pojistné stouplo na 1007 korun měsíčně, což by resortu přineslo 9,88 miliardy korun.

Babiš už dříve uvedl, že ze státního rozpočtu by mohlo zdravotnictví na odvodech dostat v příštím roce navíc dvě miliardy korun. Dalších devět miliard korun navíc získá z nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců a firem, víc se vybere díky tomu, že rostou platy a klesá nezaměstnanost. Před hlasováním ve vládě bude Babiš chtít od Němečka slyšet, kde je 38 miliard korun, jež dává stát navíc zdravotnictví v letech 2014 až 2016.

Návrhem se stanoví vyměřovací základ u osoby, za kterou je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát. Z nynějších 6444 korun má v příštím roce stoupnout na 6962 korun.

Získané peníze půjdou přednostně na platy a mzdy. Další finance budou potřeba na moderní technologie a léky. Na pokrytí všech požadavků by v příštím roce zdravotnictví potřebovalo navíc 14 miliard korun. Zbývajících devět miliard se má získat z předpokládaného nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců, podnikatelů a osob bez zdanitelných příjmů.

Návrh na zvýšení vyměřovacího základu, a tedy odvodů státu do zdravotnictví, musí podle platného zákona předkládat ministerstvo zdravotnictví vládě tak, aby do konce června o změně pro příští rok rozhodla. Němeček připravil už v lednu také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama