To vážně nechápu... Karel Nešpor se podivuje nad tím, co provedli poslanci

Praha - Největší rozruch mezi poslanci vzbudil včera zákaz kouření ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích zařízení. Psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor ale nechápe proč, a připomíná, že zákaz je běžný v zemích s dlouhou demokratickou tradicí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

MUDr. Karel Nešpor, odborník na léčbu závislostí
doporučujeme

Poslanci zamítli novou podobu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Nešpor ale podotýká, že české děti a dospívající patří z hlediska alkoholu k nejohroženějším na světě, což vládní návrh zákona pomíjel.

"Zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků dětem a dospívajícím se v Česku soustavně porušuje. Ke zlepšení nepřispěje vágní formulace: „Za přestupek lze uložit pokutu." Ještě menší důvěru budí věta: „Právnická a podnikající fyzická osoba za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí..." Celé to vypadá, jako zadní vrátka pro ty, kteří si z prodeje alkoholu či tabáku zaplatí dobré právníky," uvedl na blogu České televize s tím, že prodej piva na sportovních utkáních, který návrh povoluje, nepřispěje ke klidu v Praze ani v Ostravě.

Podle Nešpora nelze prosadit ani kontrolovat to, že zdravotníci budou provádět u svých pacientů diagnostiku a krátkou intervenci pro návykovou nemoc. Mnohem užitečnější by prý bylo zahrnout diagnostiku a krátkou intervenci do sazebníku výkonů a zdravotním pojišťovnám by se to mnohonásobně vyplatilo. "Odborníci odhadují, že 5 % osob v produktivním věku je závislých na alkoholu. To zhoršuje jejich zdravotní stav a oslabuje konkurenceschopnost ekonomiky," dodal.

Zákaz kouření ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích zařízení je běžný v zemích s dlouhou demokratickou tradicí, píše lékař a tvrdí, že zavedení zákazu tam vedlo k rychlému poklesu úmrtnosti na srdeční onemocnění zejména u nekuřáků. "Nezdá se, že by to česká politická reprezentace myslela s prevencí škod působených tabákem a alkoholem vážně. Alkohol v nápojích je zdaněn velmi něžně a alkoholické nápoje jsou často levnější než nealkoholické," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama